Za izjemno nizko volilno udeležbo v društvu Iskra krivijo neprimeren čas izvedbe referenduma in premajhno število volilnih enot, saj je glasovanje potekalo le na sedežu ŠOU v Ljubljani. Uradne rezultate bodo sporočili čez en teden.

Volilna kampanja, za katero si je predsedstvo Študentske organizacije Univerze (ŠOU) v Ljubljani odmerilo 12.500 evrov iz proračunskih rezerv, je bila po navedba društva "neučinkovita, saj je bilo na glavo volivca potrošenih več kot 400 evrov skupnega študentskega denarja".

"Obe anomaliji, ki stojita na poti demokratičnemu načinu odločanja, smo v Iskri sicer želeli odpraviti in to dvakrat, v obeh primerih pa so naši predlogi bili zavrnjeni," pojasnjujejo. Razpis referenduma, ki je edini institut neposredne demokracije v ŠOU v Ljubljani, v času, ko večine študentov fizično ni v Ljubljani, preprečuje izrekanje o zadevah, ki so del skupnega študentskega upravljanja, so prepričani.

Tako nizka udeležba sicer meče slabo luč na organizacijo, saj se njeno vodstvo požvižga na demokratična načela, hkrati pa predstavlja močan signal, da je ŠOU v Ljubljani nujno potreben večje reforme in spremembe načina delovanja, ki bo bolje vključil, informiral in politiziral študentsko telo, še dodajajo v društvu Iskra.

V ŠOU v Ljubljani so konec aprila namreč napovedali, da bodo svoje poslovne prostore preselili s Kersnikove 4 na Vojkovo ulico 63, hkrati pa pojasnili, da želijo na Kersnikovi vzpostaviti študentsko menzo in manjši hotel. Hotel bi predvidoma imel 22 sob, upravljal pa bi ga ŠOU Hostel, ki že upravlja s hostlom Celica. Ker v Iskri naložbi v hotel nasprotujejo, so sprožili referendum.