Z akcijo »Pozor, znanje na cesti!« želijo študentje in profesorji Filozofske fakultete, ki so pobudniki akcije, izraziti zahtevo, da se visokošolski prostor srednjeročno in dolgoročno uredi na ustrezen način. Njihova predavanja danes potekajo na 41 lokacijah po Ljubljani.

Kot je pojasnil dekan filozofske fakultete Andrej Černe, so se za takšen način prikazovanja dejavnosti fakultete odločili, ker želijo prikazati način dela na visokošolski instituciji in ponovno izraziti veliko zaskrbljenost ob sredstvih, ki jih vlada namenja visokemu šolstvu.

Študenti in predavatelji so zaskrbljeni zaradi zniževanja standardov v visokem šolstvu

Podobne skrbi tarejo tudi študente in predavatelje pedagoške fakultete. Po besedah Darje Zorc Maver, profesorice na pedagoški fakulteti, so študenti in predavatelji zaskrbljeni zaradi zniževanja standardov v visokem šolstvu, njihova predavanja pa se bodo v znak protesta odvijala med Tromostovjem in Šuštarskim mostom.

»Brezplačni študij je pomembna pridobitev, varčevanje na tem področju pa bi prineslo negativne posledice, predvsem za naslednje generacije,« meni študentka Špela in dodaja, da bi bilo potrebno zaostriti pogoje brezplačnosti študija, saj bi to po njenih besedah v večji meri pripomoglo k vpisu študentov, ki imajo namen doštudirati resno in v predvidenem času.

Koordinator protestnega odbora za javno univerzo FDV Aleš Črnič pa poudarja, da na fakulteti načrtujejo serijo protestnih akcij proti »nesprejemljivi politiki vlade«. Protestu so se po njegovih besedah pridružili tudi zato, ker sta slovenska znanost in visoko šolstvo na robu preživetja. Predavanja FDV bodo danes potekala na Kongresnem trgu.

»Študenti ne smejo čakati na čudeže«

Študent FDV Mišo Kovačec razlaga, da mu brezplačen študij pomeni veliko, saj ne izpolnjuje pogojev za štipendijo. Če bi bil študij plačljiv, se verjetno zanj ne bi mogel odločiti. Sam se ne pritožuje. Pravi namreč, da ima srečo, da ga starša lahko preživljata. »Imam pa nekaj prijateljev, ki nimajo te sreče in si ne znam predstavljati, kako bi ob uvedbi šolnin lahko koristili visokošolsko izobrazbo. Vsi se zavedamo, da so časi težki, denarja ni in so potrebni ukrepi, vendar menim, da uvedba šolnin ni rešitev v pravo smer,« je modro povedal in zaključil, da morajo biti študenti sami aktivni in poskušati konstruktivno iskati rešitve ter predloge za izboljšanje stanja, ne pa pasivno čakati na čudeže.

V DZ bo sicer danes potekala obravnava sprememb zakona o visokem šolstvu, ki naj bi bile v prvi vrsti potrebne zaradi podaljšanja rokov za podaljšanje akreditacij univerz, študenti in profesorji pa bodo na ulicah opozarjali na zaostrene razmere v visokem šolstvu.

Zaključek dogodka bo ob 20. uri potekal v Galeriji ŠKUC, s koncertom kantavtorskega dua Katarine Juvančič in Dejana Lapajne.