"Ne vem, ali je to kakšna posebna vladna lastnost, da nas na nek način postavlja pod zagonetke," je ob prihodu na sestanek dejal vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Štrukelj. Po njegovih besedah naj bi danes govorili o potnih stroških in plačilu za pripravljenost na delo, dnevni red pa je razširjen tudi z razpravo o predlogu rebalansa proračuna.

Ob tem je Štrukelj upa, da vlada ne bo "iz rokava privlekla zgodbe o kakšnih znižanjih" ali kaj, kar bi lahko pomenilo, da se ne drži dogovora, ki ga je pred dobrim mesecem dni podpisala z njimi.

Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič pa je pred sestankom ocenil, da sta minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant ter Sindikat policistov Slovenije (SPS) z ločenim sporazumom o urejanju položaja policistov "prišla v zanko".

Sporazum morajo zdaj spraviti skozi kolektivno pogodbo

Težava je namreč po njegovih besedah v tem, da morajo ta sporazum zdaj spraviti skozi kolektivno pogodbo. Če bi določbe iz sporazuma veljale tudi za vse ostale javne uslužbence, bi "mogoče še šlo, ločeno pa to ne bo šlo", je opozoril Ščernjavič.

Vlada naj bi sicer načrtovala dve spremembi aneksov h kolektivnim pogodbam, vezani na omenjeni sporazum o urejanju položaja policistov. Prav ta sporazum bi lahko povzročil tudi določena nesoglasja med sindikati pri vprašanju, za koga bi posamezne določbe veljale.

Sindikat ministrstva za obrambo (SMO) je denimo na pristojne že naslovil dopis, v katerem za pripadnike Slovenske vojske in ostale zaposlene na obrambnem resorju zahteva enako metodologijo pri izračunu povračil stroškov prevoza na delo in z dela, kot velja za uslužbence policije.