Nasprotujejo posegom v minimalno plačo

"Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije, ki zastopa interese 74.000 zaposlenih v javnem sektorju, bo nasprotovala posegom v minimalno plačo, če se bo vlada odločila zanje," je v današnjem sporočilu za javnost zapisal Štrukelj.

Kot je pojasnil, je za njihovo sindikalno centralo, ki ima več tisoč članov z minimalno plačo, zniževanje te plače nesprejemljivo, saj je njen veljavni znesek že zdaj pod pragom tveganja revščine.

Po Štrukljevih besedah v konfederaciji zavračajo tudi vsa razmišljanja o "relativizaciji minimalne plače", ki bi dopuščala podjetjem in zavodom v zasebnem in javnem sektorju, da ob dogovoru s sindikati v podjetjih ali zavodih znižajo veljavno minimalno plačo pod zakonsko opredeljeni prag.

Minimalna plača preprečuje ekstremno izkoriščanje

"Bistvo minimalne plače je, da velja zmeraj in povsod, ker lahko le na tak način preprečuje ekstremno izkoriščanje delavk in delavcev v zasebnem in javnem sektorju," je poudaril. "Dopustitev možnosti, da bi se delavci na ravni podjetij in zavodov 'prostovoljno' lahko z delodajalci dogovorili za nižjo minimalno plačo od veljavne, v resnici in preprosto pomeni njeno ukinitev," je prepričan.

Delodajalci bi lahko po njegovih besedah delavcem, ki so šibkejša stran v delovnem razmerju, vedno (za)grozili z odpuščanjem in zaprtjem podjetja ali zavoda, če ne bi pristali na znižanje minimalne plače.

Bodo sodelovali na novembrskih demonstracijah?

V KSJS so zato vlado pozvali, naj opusti razmišljanja o znižanju minimalne plače in jasno zagotovi, da v

njeno višino in splošno veljavnost ne bo posegala. Glede na odgovore vlade, stališča in njena zagotovila o ohranitvi minimalne plače in spoštovanju veljavnih dogovorov se bo nato predsedstvo sindikalne centrale opredelilo do sodelovanja na novembrskih demonstracijah, ki jih je napovedala Zveza svobodnih sindikatov

Slovenije (ZSSS).

Odločitev o izvedbi delavskih demonstracij je predsedstvo ZSSS sprejelo na petkovi seji, natančen datum pa bo določen v dogovoru z ostalimi sindikalnimi centralami, ki se bodo pridružile demonstracijam.

Vlada sicer ni sprejela še nobene odločitve o posegu v minimalno plačo, razprava ki jo je na to temo opravila minuli četrtek, je po besedah ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela potekala na podlagi smernic Evropske komisije in iskanja rešitev za gospodarstvo.

Premierka Alenka Bratušek pa je danes v DZ dejala, da Pozitivna Slovenija nasprotuje enostranskim posegom v minimalne plače, in da je to še eden od ukrepov, ki se pojavlja v javnosti brez kakšnih vnaprejšnjih dogovorov.