Pri SVIZ trdijo, da se je vlada Janeza Janše odločila uničiti javno izobraževanje v Sloveniji in da se počutijo zavezani k preprečevanju le-tega. Dosedanjim ukrepom in napovedanemu protestu za 23. januar nameravajo dopolniti s pisanjem pisem. Prvo, ki bo namenjeno Izobraževalni internacionali, ki združuje več kot 30 milijonov članov v najštevilčnejše sektorsko združenje na svetu, ustreznim evropskim inštitucijam in tujim medijem, je napovedano za naslednje dni.

»Kaže, da v Sloveniji s to vlado ni mogoče reševati ključnih vprašanj, kot je vprašanje uslužbencev v javnem sektorju, ki jih je vlada, predvsem finančni minister Šušteršič, nekajkrat zavrnila,« je v pogovoru za Dnevnik.si povedal glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj. »V takšnih okoliščinah smo pri SVIZ tudi v preteklosti obveščali Izobraževalno internacionalo. Želimo, da bi predsednica Izobraževalne internacionale opozorila slovensko vlado, da je njeno ravnanje z izobraževanjem od vrtcev do univerz uničujoče.« Poleg tega upajo, da bo Izobraževalna internacionala poskušala tudi prek svojih stikov z drugimi vladami prepričati vlado Janeza Janše, naj preneha z načrtovanimi ukrepi.

V sporočilu SVIZ sicer opozarja tudi na rezultate uglednih mednarodnih raziskav TIMSS in PIRLS, ki sta bili izvedeni leta 2011, rezultati pa so bili objavljeni decembra lani ter pokazali nadpovprečen uspeh na vseh področjih. Med drugim izpostavljajo šesto mesto na področju naravoslovja, kjer med evropskimi državami slovenske učenke in učenci zaostajajo zgolj za finskimi vrstniki. Zato se jim zdi še toliko bolj pomembno, da se ohrani raven dela in ne poveča breme zaposlenih v slovenskih vrtcih in šolstvu, ostro pa nasprotujejo tudi vladinem uničevanju javnih univerz, ki po njihovem mnenju koristi predvsem zasebnim visokošolskim zavodom. Vladi očitajo sistematično onemogočanje nadpovprečnosti slovenskega izobraževanja, ter se sprašujejo, če je to predpostavka za Janševo drugo republiko.

Pritisk Janeza Janše na Igorja Koršiča, ki je bil označen kot avtor neodposlanega pisma KOKS, pa označujejo za nedopusten pritisk predsednika vlade na svobodo govora, ki ga primerjano s praksami avtoritarnih režimov. V solidarnost s Koršičem in kolektivu, ki je spisal omenjeno besedilo, so se pri SVIZ označili za njegove soavtorje.

Jože Tanko: Protestniki, sindikati in tajkuni so (postali) zavezniki

Glede pritiska na vlado se je oglasil tudi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, ki je povedal, da se goreči nastopi govornikov na protivladnih protestih v pomembnem delu vrtijo okoli "ukradene" države in tajkunov. Po njegovem domala vsi nastopajoči govorniki, sindikalni in "neznani - anonimni", v en glas hrumijo, da so za finančni, gospodarski in socialni zlom države krivi pohlepni tajkuni, ki so jim bili na privilegiran način podeljeni krediti za prevzeme podjetij.

Tanko pravi, da imajo v tem delu oboji zagotovo prav in obojim so poznana tudi imena, ki so se okoristila s takimi posli. In tudi tista, ki so jim to omogočila. "Slabo zavarovani ali nezavarovani tajkunski krediti, ki so jih mnogi dobili na 'dobro ime' za 'naložbe' doma ali v tujini ter slabe naložbe bank in nekaterih državnih podjetij na trgih bivše Jugoslavije, so glavni vzrok naših težav, z odpravo katerih se neuspešno ukvarjamo že nekaj let," pravi in dodaja, da je bil zelo nalahko pridobljen denar investiran za napačne namene, podjetja so se izčrpavala, mnoga so propadla povsem "brez zveze" in marsikje je denar končal na računih tihih družb (t.i. poštnih nabiralnikov) v davčnih oazah. Prav bančniki in tajkuni, ki so odlivali denar, pa so nam vse skozi sporočali, da je kapital plaha ptica, ki ga odžene vsak nemir, še pravi Tanko.