»Bili smo žrtve manipuliranja s podatki, ki ne more biti sprejemljivo,« je dejal Štrukelj. »Drugo pomembno dejstvo, na katerega je opozarjal Sviz - Slovenija koncentrira uničujoče varčevalne ukrepe na izobraževanju. Številke to zdaj potrjujejo," je poudaril. Opozoril je, da v nobenem drugem sektorju niso posegi tako drastični kot v izobraževanju.

Kot je poudaril Štrukelj, je vlada Svizu na njihovo zahtevo prejšnji teden posredovala podatke o realizaciji načrtovanih rezov v mase plač v javnem sektorju. Posredovali so jim natančne zneske rezov, ki so jih na Svizu nato preračunali v odstotke. Pokazalo se je, da je na področju osnovnih šol predvideno 11,6-odstotno nižanje mase plač, pri glasbenih šolah 17,91-odstotno, v srednjih šolah 9,53-odstotno. Pri javnih zavodih s področja kulture je predviden 9,52-odstotni rez. V oči bode tudi 29,09-odstotno nižanje mase plač v Filmskem skladu RS.

»Javno šolstvo bomo uničili«

Situacijo je primerjal tudi z varčevanjem na Hrvaškem, kjer je premier Zoran Milanović obljubil, da bodo plače v osnovnih in srednjih šolah ostale enake. Ob tem je opozoril, da bomo mi javno šolstvo uničili.

Podatki in rezultati mednarodnih primerjav kažejo popolnoma diametralno sliko - na vseh področjih je znanje slovenskih otrok nadpovprečno, je pojasnil Štrukelj. To po njegovem potrjuje, da je nase javno šolstvo dobro, česar minister Žiga Turk nikoli ne omenja. »Omenja le, da je pet tisoč preveč zaposlenih, ne pohvali pa dobrega dela učiteljev in učencev.«

Javno vprašanje ministru Turku

Štrukelj je opozoril tudi na nenavadnosti v opisu novega drastičnega znižanja sredstev za maso plač in nakazane ukrepe v smeri ukinjanja in združevanja šol, pri čemer je predvidena tudi sprememba mreže šol v mestnih okoliših. »To pomeni basanje otrok v razrede in nato zaprtje nekaj šol Toda - ali smo že pozabili, da je minister Turk pred kakšnim mesecem te ukrepe umaknil?« je vprašal Štrukelj. To vprašanje bodo tudi javno naslovili na ministra. »Naj pove, kaj zdaj to nasprotje pomeni,« je dodal. Napovedal je tudi, da bodo o tem na Svizu še razpravljali.

Zakaj vlada uničuje javno šolstvo?

Na novinarsko vprašanje, zakaj po njegovem mnenju vlada uničuje javno šolstvo, je Štrukelj odgovoril, da se tudi sam to sprašuje. »Poskusal sem nakazati, da očitno to vlado iz političnih ali celo ideoloških razlogov moti, da je naše javno šolstvo uspešno in v nadpovprečju,« je dejal. Hkrati je spomnil tudi na možnost poskusa oslabitve vpliva javnega šolstva, poslabšanja njegove kakovosti, in nato odprtje vprašanja ustanovitve zasebnih ustanov.

Nobenega resnega in opravičljivega razloga ni, da bi na tisoče ljudi zmetali na cesto, pravi Štrukelj. »Dokler ne bodo cilji iz stavkovnih zahtev doseženi, je stavka kar se tiče Sviza v zraku,« je zaključil Štrukelj.