Prostorska in gradbena zakonodaja je v vladnem dokumentu, ki na enem mestu združuje 338 do zdaj razkropljenih ukrepov za zagotovitev boljšega zakonodajnega in poslovnega okolja ter dvig konkurenčnosti, deležna posebne pozornosti. Toda, čeprav naj bi imelo okoli 30 ukrepov s tega področja po mnenju vlade »še poseben vpliv« na zagon gospodarstva, bistvenih novosti, tako kot to velja za celoten dokument, tudi med njimi ni. »Kaj več od tega, da je treba temeljito prenoviti prostorsko zakonodajo, ne piše,« ugotavlja odgovorna projektantka na Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije Helena Kovač.

Vendarle bi povezali evidence

Tako kot že nekaj njenih predhodnic tudi ta vlada načrtuje poenostavitev in pospešitev oziroma skrajšanje postopkov za pridobivanje gradbenih dovoljenj in drugih soglasij ter s tem njihovo pocenitev. V okviru tega cilja eno od redkih konkretneje opredeljenih sprememb predstavlja namera po zmanjšanju dokumentacije, ki jo je treba predložiti za pridobitev gradbenega dovoljenja.

Ob ukrepih, ki ne povedo veliko – na primer skrajšanje in transparentnost postopkov priprave prostorskih aktov na lokalni in državni ravni, ukrepi za aktivno zemljiško politiko, ureditev področja pridobivanja projektnih pogojev in soglasij v področni zakonodaji... – je drugi pomembnejši sklop sprememb usmerjen v vzpostavitev prostorskega informacijskega sistema. Z njim želi vlada med seboj bolje povezati različne obstoječe prostorske evidence in vzpostaviti manjkajoče. S tem ne bi le pospešili postopkov in procesov urejanja prostora ter dosegli preglednosti nad njimi, temveč bi delo olajšali tudi gradbeni inšpekciji. Evidence črnih gradenj še vedno nimamo tudi zato, ker različne baze podatkov (o izdanih gradbenih dovoljenjih in o obstoječih objektih) doslej med seboj niso bile povezane. Enotna komunikacijska točka, kjer bi bile na enem mestu zbrane in dostopne vse najpomembnejše informacije o stanju in težnjah v prostoru, pa bi tako posameznikom kot javnim institucijam omogočila tudi elektronsko poslovanje na področju urejanja prostora in graditve objektov.

Cilji v pravo smer, konkretne rešitve v napačno

Te ideje tako kot v preteklosti tudi zdaj prostorska stroka sicer podpira, toda skrbijo jo konkretne rešitve. Kajti vsaka sprememba na tem področju je bila v zadnjih letih sprememba na slabše, so že večkrat opozorili. Rok za sprejem prenovljene zakonodaje na vladi je po pojasnilih ministrstva za infrastrukturo in prostor marec naslednje leto, stroka pa upa, da bo glede na kompleksnost področja v pripravo sprememb vključena še pred njihovim posredovanjem državnemu zboru.