V šolskem letu 2012/13 izvaja predšolsko vzgojo 938 vrtcev in njihovih enot, to je 16 vrtcev več kot v preteklem šolskem letu. Večina vrtcev je javnih, le 50 vrtcev je zasebnih.

Število otrok, vključenih v vrtce, je v letošnjem šolskem letu za 2,3 odstotka večje, kot je bilo prejšnje šolsko leto. Vendar rast ni več tolikšna, kot je bila v zadnjih štirih šolskih letih. Takrat je bila stopnja rasti okrog sedem odstotkov letno.

Število otrok v vrtcih se je v primerjavi s prejšnjim šolskim letom povečalo predvsem v drugi starostni skupini, ki jo predstavljajo otroci od 3. leta starosti do vstopa v šolo. Tu je bilo zaznano povišanje za 3,3 odstotka. V vrtce je tako vključenih skoraj 90 odstotkov otrok te starostne skupine.

Število otrok v prvem starostnem obdobju, torej do 3. leta starosti, pa se je glede na preteklo leto le neznatno povečalo. V vrtce je vključenih nekaj več kot polovica otrok te starostne skupine.

Kot kažejo podatki statističnega urada, Slovenija s 93,3-odstotno vključenostjo skoraj dosega evropski strateški cilj, po katerem naj bi bilo v predšolsko izobraževanje vključenih 95 odstotkov štiri- in petletnikov.

Predšolsko vzgojo in izobraževanje v vrtcih trenutno izvaja nekaj manj kot 10.500 strokovnih delavcev, od tega je dva odstotka moških.

Enemu vzgojitelju in pomočniku vzgojitelja je povprečno dodeljenih osem otrok. Pri otrocih v prvem starostnem obdobju je enemu vzgojitelju in pomočniku dodeljenih povprečno šest otrok, pri otrocih v drugem starostnem obdobju pa povprečno devet otrok.