V Luki Koper so za STA med drugim poudarili, da se je veliko podjetij v preteklosti obrnilo na sodišče v podobnih primerih, zato odločitev uprave, da odgovor o zakonitosti stavke išče na sodišču, ni nič nenavadnega. »Glede na to, da je to bila prva stavka po več kot 20 letih, bo pravnomočna odločitev sodišča predvsem postavila standarde za prihodnje,« so še navedli.

Tožnik brez moralnega zadoščenja

Predstavnik Sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti Jovičić pa je za STA ocenil, da sodba, o kateri sta danes poročala Primorske novice in Delo, tožniku »ne daje nobenega moralnega zadoščenja«. Stavka je po njegovih besedah namreč padla »na eni tehnični zadevi, ki se lahko razume tako ali drugače«.

Sodišče je namreč po njegovih navedbah ugotovilo, da so stavkajoči prvi dan stavke nek nujen tovor p«emaknili z nekajurno zamudo. "Dejansko pa pri tem ni nastala nobena škoda,« je dodal Jovičić.

Sodišče je sicer glede vseh pomembnih vprašanj, od upravičenosti stavke in stavkovnih zahtev do sorazmernosti teh zahtev, dalo prav stavkajočim, je poudaril Jovičić, ki zato verjame, »da bomo na drugi stopnji dokazali, da imamo prav«.

S teorijami zarote se ne bo ukvarjal

Na vprašanje, ali vidi povezavo med pričujočo sodbo in skorajšnjim odločanjem nadzornega sveta Luke, katerega član je tudi sam, o novem predsedniku uprave, pa je Jovičić odgovoril, da se ne bo ukvarjal s teorijami zarote. Sodnica je po njegovem mnenju svoje delo opravila profesionalno, se je pa prezrlo nek podatek, zaradi česar je sodnica dobila napačen vtis o zadevi, kar bodo tudi poskušali razčistiti na višji stopnji.

Stavko žerjavistov v Luki Koper poleti 2011 je tedanja uprava družbe ocenila kot nezakonito, saj naj bi bile stavkovne zahteve nezakonite, prav tako naj ne bi bili izkazani razlogi za stavko. Stavkajoči so tedaj med drugim zahtevali večjo varnost na delovišču, Luki Koper pa so očitali enostransko odločitev glede podaljšanja delovnega časa. Stavka je po grobih ocenah povzročila za 1,3 milijona evrov neposrednega izpada prihodka.

Delovno sodišče v Kopru je o zakonitosti stavke prvič odločalo že lani. Tedaj je sodišče ugotovilo, da vodstvo Luke ni uporabilo vseh možnosti za rešitev spora (mediacija, arbitraža), zato je tožbo na prvi stopnji zavrglo. Višje sodišče je nato ugodilo pritožbi Luke, saj je ocenilo, da predhodni postopki v tovrstnih primerih niso potrebni, ter zadevo vrnilo v odločanje delovnemu sodišču.