Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je v sredo po srečanju s predstavniki sindikatov javnega sektorja med drugim dejal, da so se s predstavniki sindikatov dogovorili, da bodo na primanjkljaj pri plačah gledali globalno, ne pa pri vsakem organu oziroma pri vsakem proračunskem porabniku posebej, ter da bodo tudi ukrepi takšni, da "se bodo nanašali na celoten javni sektor".

Takšna napoved je za SPS nesprejemljiva. Kot so zapisali v sindikatu, obstaja nesporna razlika med proračunskimi porabniki glede zaposlovanja v preteklih letih, izvedenih postopkov racionalizacije delovnih procesov in izvedenih postopkov reorganizacije. Pri oblikovanju proračunov za 2013 in 2014 so bili bili ti kriteriji upoštevani, so zapisali v SPS.

Primanjkljaj se je zmanjšal

Ob tem poudarjajo, da se je s postopki racionalizacije poslovanja in posameznimi reorganizacijami primanjkljaj pri masi za plače v policiji občutno zmanjšal. V sindikatu zato ocenjujejo, da v plače in druge prejemke zaposlenih v policiji ne bi bilo treba posegati.

Ministrova napoved "globalnih posegov" pa po oceni SPS pomeni uravnilovko ne glede na zgoraj navedene razlike med posameznimi subjekti javnega sektorja. "Za vlado kot delodajalca je sicer takšen postopek lažji, ni pa konsistenten in korekten do vseh proračunskih porabnikov glede na njihovo spoštovanje omejevanja zaposlovanja in racionalne porabe proračunskih sredstev," še poudarjajo v sindikatu.

Od ministra sicer tudi pričakujejo nadaljevanje vsebinsko sprejemljivega načina dialoga z vsemi socialnimi partnerji. Obenem pa poudarjajo, da so plače zaposlenih v policiji glede na stopnjo odgovornosti in vsebine dela "takšne, da ne dovoljujejo nobenih posegov v njihovo višino".