Glede aktualnih protestov po Sloveniji Hribarjeva meni, da ne gre samo za proteste in zahteve protestnikov, ki jih vlada "ne sliši", tudi strokovnih mnenj ne "sliši". Ob tem je poudarila, da ni problem samo v politiki, ampak je danes intelektualna, strokovna elita premalo angažirana, nima razvitega občutka soodgovornosti za usodo nacije. Opozorila je na nevarnost, da bi vsa protestniška gibanja ostala amorfna, da bi se iztekla v prazno, če ne bo prišlo do neke politične osmislitve.

Protesti lahko po njenem mnenju preprosto izzvenijo, če se bodo nadaljevali z nezmanjšano močjo, pa se lahko zgodi, da bo kdo obležal mrtev. "Ko pade prva žrtev, je 'meja' prestopljena, prekoračena, in potem lahko sledi karkoli. Lahko streznitev, verjetnejša pa sta poglobljena represija, kaos," je opozorila Hribarjeva.

Sicer Hribarjeva meni, da niso vsi politiki kot mariborski župan Franc Kangler, problem je v tem, da je nezadovoljstvo tako veliko, da bi ljudstvo najraje lustriralo celotno politiko. Po njenem mnenju je najprej treba razločiti med odgovornostjo in krivdo. "Odgovorni so, smo, vsi, ki smo bili v praktični politiki od leta 1991 ali od že malo prej. Kriv pa je tisti, ki je konkretno nekaj (slabega) naredil ali nečesa ni naredil, pa bi bil moral. Če tega ne razločiš, potem so vsi 'gotofi'," je dodala.

"Lustracijo" imajo pravico narediti samo volivci, je dejala Hribarjeva, ki verjame, da bodo v prihodnje bolj pazljivi, komu dajo svoj glas. "Kakorkoli je že bilo v prejšnjem sistemu, razen seveda takoj po vojni, takšnega sovraštva na javni sceni - pa tudi na medosebni, medsosedski -, kot je zdaj, le ni bilo. Najbrž je bilo to sovraštvo zamolčano, vendar menim, da ga je danes več zato, ker je hoteno spodbujano, ker se na njem goji desna fundamentalistična politika," je opozorila.

Po mnenju Hribarjeve smo danes v času "najbolj zagamanega desnega fundamentalizma". "Današnji problem Slovenije je v tem, da se stranka, ki niti ni zmagala na volitvah, obnaša kot absoluten gospodar države. Podreja si druge stranke, ki so z njo v koaliciji, podreja si parlament, podreja si vso družbo," opozarja Hribarjeva. Kot dodaja, je to "kot velika hobotnica, ki se polašča vsega, kar doseže, razdira vse družbene podsisteme, zdravstvo, šolstvo, univerze - in vzpostavlja novo, po svoji podobi".

"Katoliška gibanja imajo Boga, komunisti naj bi imeli nekoč v lasti Zgodovino, tile, ki vladajo, pa imajo samo sebe. Narcisoidnost, postavljena na metafizično raven," razmere ocenjuje Hribarjeva. Kot med drugim navaja, naj bi se "naslednje leto v koaliciji dogajalo še marsikaj".