Kljub temu, da v strankah zatrjujejo, da se pred sredo ne bodo pogovarjali o delitvi posameznih ministrskih resorjev, pa mediji že navajajo nekatere delitve resorjev in tudi konkretna imena.

Pozitivna Slovenija prevzela finančno in okoljsko ministrstvo ter ministrstvo za infrastrukturo. Janeza Šušteršiča iz vrst DL, ki se je funkciji ministra odpovedal, bi lahko po navedbah medijev na položaju finančnega ministra nasledila ekonomista Mojmir Mrak ali Dušan Mramor.

DeSUS naj bi obdržal ministrstvo za zdravje in zunanje zadeve (Tomaž Gantar in Karl Erjavec).

SD-ju naj bi pripadlo ministrstvo za obrambo (Ljubica Jelušič) ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (Igor Lukšič), pa tudi za delo, družino in socialne zadeve (Anja Kopač Mrak).

Virantova Državljanska lista naj bi obdržala ministrstvo za pravosodje in javno upravo (Senko Pličanič).

Največ špekulacij pa ostaja glede ministrstva gospodarstvo in tehnologijo. Pri tem je slišati ime Dejana Židana. Glede ministrstva za notranje zadeve se omenjata Maša Kociper ali Gregor Virant.

Kulturno ministrstvo bo spet samostojno, k temu pa bi pripojili še urad za Slovence po svetu, PS pa je ministrstvo ponudila civilni družbi. Za kulturnega ministra sta Društvo slovenskih pisateljev in Koordinacijski odbor kulture Slovenije že predlagala pisatelja Vlada Žabota.

Poslance v sredo predvidoma najprej čaka odločanje o predlogu poslancev SD, da za predsednika DZ izvolijo JankaVebra, nato pa še glasovanje o nezaupnici Janševi vladi. O sklicu seje bo sicer v torek odločil kolegij predsednika DZ.

Naslednje dejanje nezaupnica, šele nato pogovori o koaliciji?

Nadaljnjih pogovorov potencialnih koalicijskih partneric o oblikovanju morebitne nove vlade sicer ne bo do glasovanja o konstruktivni nezaupnici vladi Janeza Janše, ki bo predvidoma v sredo, so zatrdili v PS. Stranke so se namreč dogovorile, da je naslednje dejanje nezaupnica, šele nato se bodo začele intenzivno pogajati o bodoči koaliciji.

Kot je pojasnil vodja poslancev SD Janko Veber, je naloga strank morebitne bodoče koalicije zdaj ta, da se ustrezno dogovorijo in to zapišejo v koalicijsko pogodbo oziroma sporazum. Kaj bodo pokazali postopki in tudi razmišljanja posameznih strank pri oblikovanju programa za vodenje vlade v naslednjem obdobju, pa bo jasno "v zelo kratkem času", je dodal.

Glede dinamike nadaljnjih pogajanj je po Vebrovih besedah vse vezano na aktivnosti kandidatke za mandatarko Alenke Bratušek. V SD pričakujejo, da bo ta v zelo kratkem času podala okvir, okrog katerega se bodo potencialne partnerice pogajale in potem tudi predlagale konkretna imena, denimo za prevzem določenih ministrskih resorjev.

Vodja poslancev DL Rihard Braniselj je ponovil, da so v svetu stranke že sklenili, da bodo konstruktivno nezaupnico Janševi vladi podprli, se bodo pa o tem pogovarjali tudi na sestanku poslanske skupine, ki bo v torek. Tudi on je povedal, da se bodo stranke, ki bodo sestavljale novo koalicijo, dobivale in usklajevale v prihodnjih dneh. Medtem je vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša povedal, da "nekih sklicanih sestankov za naprej" za zdaj še ni.