V okviru prvega vzorčenja sestavljenih živil, ki so ga po izbruhu afere s konjskim mesom na Otoku izvedli v Sloveniji, je bilo med 29 izdelki 28 negativnih na konjsko meso, en vzorec pa je bil pozitiven. Gre za 450-gramsko govejo lazanjo proizvajalca Trada iz Luksemburga, ki so jo našli v trgovini Interspar. Izdelek na trg daje Ledo Hrvaška.

V družbi Spar Slovenija opozarjajo, da je za ustreznost deklaracije na izdelku odgovoren dobavitelj oz. proizvajalec. "Zagotovo pa imajo pri tem veliko vlogo tudi institucije, ki so odgovorne za nadzor in varnost živil in seveda posledično ustrezno sankcioniranje vsake neskladnosti," so zapisali.

Ko so zaznali problem v Evropi, so takoj odreagirali in od dobaviteljev zahtevali dodatno zagotovilo glede ustreznosti deklaracij njihovih izdelkov. To so 13. februarja zahtevali tudi od podjetja Ledo, ki jim je 14. februarja poslal zagotovilo o ustreznosti.

Na problematiko se je odzval tudi poslanec SD Dejan Židan, ki je na ministra za kmetijstvo in okolje Franca Bogoviča naslovil poslansko vprašanje. Kot je zapisal, so v stranki že opozarjali na nevarnost, "da je lahko prevelik pritisk na racionalizacijo znotraj sistema zagotavljanja varne hrane tvegan". Na nevarnost so opozarjali tudi ob ustanovitvi nove Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Prehranska afera, ki je v povezavi s konjskim mesom izbruhnila v Evropi, dobiva v Sloveniji po mnenju Židana povsem nepričakovan zaplet. "Pred zrcalo je namreč postavila sistem zagotavljanja varne hrane v naši državi. Ta afera je bolj rizična, kakor se skuša javno predstaviti, saj obstaja upravičen sum, da so skušali v prehransko verigo vključiti meso živali, ki je neprimerno za prehrano ljudi," je zapisal nekdanji kmetijski minister.

V mnogih državah so po njegovem mnenju odreagirali pravilno s takojšnjim odvzemom vzorcev in analitičnimi preiskavami, v Sloveniji pa se je vzorčilo z nepotrebno zamudo. "Afera s konjskim mesom je pokazala, da je sistem postal slabše odziven. Nedokončana reorganizacija, dodatno zmanjševanje zaposlenih in zmanjševanje denarja za delo in analize pa lahko ogrozijo nas potrošnike," je opozoril.

Ministra Bogoviča zato sprašuje, zakaj se ni takoj na začetku afere, ki je izbruhnila v EU, vzorčilo živil in ali je razlog za to pomanjkanje denarja, ljudi ali kaj drugega. Zanima ga tudi, kako nameravajo v prihodnje zagotavljati delovanje sistema ter koliko dodatnih pregledov in vzorčenj je bilo opravljenih v obratih s hitro prehrano.