Študentje Filozofske fakultete (FF) Univerze v Ljubljani so sporočili, da nikakor ne drži, da gre za akcijo samo profesorjev. Pobudo za tovrstni protest je namreč že spomladi in znova na začetku študijskega leta podal študentski svet FF, izvedli pa so jo skupaj z zaposlenimi na fakulteti.

"Študentje si želimo, da bi se lahko ukvarjali samo s svojim študijem v ustreznem akademskem okolju. Vendar moramo svoj čas namenjati ukvarjanju z odločitvami aktualne oblasti o štipendiranju, socialnih pravicah študentov, financiranju visokega šolstva in znanosti itd. Z odločitvami oblasti, ki bodo imele ogromen vpliv na našo prihodnost," so zapisali študenti FF, ki se bojijo, da v prihodnjih študijskih letih ne bodo več mogli študirati brezplačno.

Poudarili so, da so z akcijo poskušali delo fakultete približati širši javnosti in hkrati opozoriti na probleme, s katerimi se soočata fakulteta in univerza in ki jih varčevalni ukrepi vlade še poglabljajo. Ob tem opozarjajo, da ni jasno, komu bo namenjenih dodatnih 16 milijonov evrov za visoko šolstvo in na kakšen način se bo denar delil, poleg tega pa ta sredstva "niti približno ne zadoščajo za zapolnitev luknje".

Prizadevanja za izboljšanje razmer v visokem šolstvu podpira tudi ŠOS, ki "ne vidi nič nesmiselnega v tem, da se znanje v znak protesta seli v prostor javnega". Ob tem poudarjajo, da ne držita trditvi ministrstva, da v času delovanja te vlade ni bil odprt niti en sam zasebni visokošolski program in da je financiranje zasebnih visokih šol na natanko isti ravni kot v času prejšnje vlade. V ŠOS pravijo, da je v mandatu te vlade bil akreditiran zasebni visokošolski program, tudi namera po novih zasebnih visokošolskih zavodih, celo univerzah, je po navedbah ŠOS jasno vidna iz strateških dokumentov te vlade.

"ŠOS tudi opozarja, da je bilo koncesijsko financiranje zasebnih visokošolskih zavodov za daljše obdobje v veliki večini sklenjeno v prejšnjem mandatu te politične opcije. A da ne bo razumljeno narobe, ŠOS ne nasprotuje zasebnim visokošolskim zavodom kot takim, ampak temu, da se zasebno financira iz javnega," so med drugim zapisali na ŠOS.

Glede zapisa ministrstva, da je bil "protest obremenjujoč za tiste študente, ki resno študirajo", pa v ŠOS menijo, da je poslanstvo univerze tudi v tem, da vzgaja odgovorne in družbeno angažirane državljane in ne le slepe sledilce, ki ne bodo sposobni artikulirane kritike razmer v družbi.