Šoltes, ki se mu devetletni mandat na čelu računskega sodišča izteka 31. maja, za novega pa se ne bo potegoval, je izpostavil nujno potrebo po spremembi zakona o javnih financah. "Ne spremlja več aktualne vsebine oz. odnos med javnim in zasebnim," je dejal.

Poseben problem so javna naročila, ki se nanašajo tako na državne kot lokalne ravni ter gospodarske in negospodarske javne zavode. "Ena težava je zakonodaja, druga pa institucionalni okvir, saj nimamo institucije, ki bi skrbela za sistem, razvoj in nadzor," je povzel.

»Dajemo prednost formalizmu pred vsebino«

"Pri tem dajemo prednost formalizmu pred vsebino," je orisal, čeprav so javna naročila možnost, da bi država z njimi urejala mnogotera področja. "Nekako so ta javna naročila ušla iz rok, saj se vsi sprašujejo, ali je postopek formalno pravilno izpeljan, ne pa, ali so doseženi cilji," je ponazoril.

Na področju lokalne samouprave je izpostavil premalo posluha za potrebe in vizije lokalne skupnosti. "Težava je, če se občinam daje številne naloge, ne pa tudi sredstev in vzvodov za njihovo izpolnjevanje," je menil in opozoril še na nerazlikovanje zakonodaje med malimi, srednjimi in velikimi občinami.

V prihodnosti bo treba razmisliti o regulatornem nadzoru nad cenami komunalnih storitev

Pri javnih podjetjih so bili po njegovih besedah zelo pozorni na cene komunalnih storitev. Gre za temo, katere posledice bodo čutili vsi občani, v prihodnosti pa bo treba razmisliti o regulatornem nadzoru nad temi cenami. Pri tem je opozoril še na dogajanje v Lipici oz. družbi Lipica Turizem, kjer je treba ohraniti ločeno javno podjetje od tržne dejavnosti.

Na področju negospodarskih javnih zavodov v poročilu opozarjajo na področje zdravstva. "To je nikoli dokončana zgodba," je dejal in pojasnil, da misli na nakupe in vzdrževanje medicinske opreme. "Gre za preplačila, nakupe nepotrebne opreme, ki jih narekuje medicinski trg, zato bi bilo treba na tem področju oblikovati standarde, ki bi to preprečevali," je orisal.