Sprejeli so tudi popravek statuta Soda. Glavna sprememba je ureditev razmerij med nadzornim svetom, upravo in akreditacijsko komisijo. Te tri funkcije so razmejili in bodo tako bistveno lažje vzpostavili transparentnost odločanja. Kot je Čufer danes povedal na novinarski konferenci v Ljubljani, je cilj, da bi nadzorni svet nadziral, uprava upravljala in odločala, akreditacijska komisija pa svetovala upravi pri odločitvah.

Preseganje meje domišljije

Kot je dejal Čufer, kadrovanja v državna podjetja na splošno presegajo vse meje domišljije. »Ne govorim o tem zadnjem primeru, je pa prav ta postavil lepo ogledalo kako stvari potekajo, videlo se je da so določeni paradoksi,« je dejal in poudaril, da se od vlade pričakuje da ne vpliva na stvari, po drugi strani pa, da vseeno nekaj naredi. »Konec koncev pa nekdo s tem premoženjem upravlja in je za to odgovoren. To je potrebno spraviti v prava razmerja,« pravi finančni minister, ki poudarja, da je sprememba statuta začasna zadeva. »Sprememba statuta soda v praksi pomeni, da smo določili vloge o tem, kdo odloča. Procesi odločanja so relativno zamegljeni in kadar so, je možno da se pride do čudnih rezultatov. Pričakujem da se bo sedaj te odločitve lažje spremljalo in da so odgovornejše in bolj racionalne,« je zaključil.

Odprava avtomatičnega usklajevanja davčnih olajšav

Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja dosedanje avtomatično usklajevanje davčnih olajšav in lestvice za odmero dohodnine z inflacijo. S tem se izpolnjuje zaveza iz programa stabilnosti, ki ga je Slovenija poslala v Bruselj, je pojasnil Čufer.

Doslej so se davčne olajšave in lestvica za odmero dohodnine za enkrat letno usklajevale s koeficientom rasti cen življenjskih potrebščin v Sloveniji. Zdaj avtomatičnega usklajevanja teh zneskov ne bo več, pač pa se bo možnost usklajevanja in določanja stopnje rasti prenesla v zakon o izvrševanju proračuna.

Čufer je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil, da bo stopnjo uskladitve po potrebi predlagala vlada in bo predmet pogajanj.

Veljal bo že za odmero dogodnine 2013

Vlada pošilja predlog novele zakona, s katerim so nezadovoljni tako sindikati kot delodajalci, v obravnavo v DZ po rednem postopku, veljal pa bo že za odmero dohodnine za leto 2013.

Večina predlaganih sprememb je vezanih na novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katerim se daje podlago za obvezno zavarovanje tudi osebam, ki opravljajo delo tudi v okviru kakšnega drugega pravnega razmerja, ki ni delovno razmerje. Med drugim bo zmanjšanje davčne osnove možno tudi za obvezne prispevke za socialno varnost, ki jih je dolžan plačati delojemalec.

Črta se določba, ki ureja olajšavo za čezmejne delovne migrante. Ustavno sodišče je namreč ugotovilo, da je ta določba neustavna.

30 milijonov evrov prihrankov letno

Poleg tega se upošteva tudi nekatere dogovore posebne delovne skupine socialnih partnerjev, ki zadevajo poklicne pokojnine. Na novo je tako predlagana izenačitev davčne obravnave poklicnih pokojnin z davčno obravnavo pokojnin iz obveznega pokojninskega zavarovanja. S tem se prejemnikom poklicne pokojnine priznava osebna olajšava v obliki znižanja dohodnine v višini 13,5 odstotka odmerjene poklicne pokojnine.

Odprava indeksacije pri dohodnini naj bi prinesla približno 30 milijonov evrov prihrankov letno. Gre sicer le za enega od ukrepov za uravnoteženje javnih financ, o katerih se vlada še usklajuje in jih namerava predstaviti v paketu konec septembra. Na vprašanje, ali je o teh ukrepih mogoče doseči kompromis med koalicijskimi strankami, je finančni minister dejal, da je kompromis vedno mogoč oz. celo potreben. "Mislim, da se bomo dogovorili," je dejal.