Nadaljevanje pogajanj v četrtek

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti želijo predlagane zakonodajne spremembe uskladiti v največji možni meri, zato se bodo v četrtek pogajanja nadaljevala.

Sindikati najbolj nasprotujejo predlaganemu znižanju nadomestila za brezposelnost. "Jasno smo povedali, da nasprotujemo zniževanju nadomestila za čas brezposelnosti," je po končanih usklajevanjih za STA povedal izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko.

Na pogajanjih so podali argumente, zakaj znižanju nasprotujejo, in predloge, kje bi lahko država - namesto pri brezposelnih - našla dodatna finančna sredstva, je pojasnil Zorko.

Nadomestilo za brezposelnost bi v skladu s predlogom zakona o interventnih ukrepih s 1. avgustom znižali za tri odstotke, znižanje pa bi veljalo tudi za brezposelne, ki bodo takrat že prejemali denarno nadomestilo. Nadomestilo sicer ne bi moglo biti nižje od zakonsko določenega najnižjega zneska, ki, razen pri izjemah, znaša 350 evrov.

Predlogi glede možnih varovalk

Zorko je povedal, da so podali tudi predloge glede možnih varovalk, s katerimi bi preprečili zlorabe posameznih institutov, in predloge, s pomočjo katerih bi vlada lahko dosegla zastavljene cilje pri ostalih predlaganih spremembah.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole pa se je dotaknil predloga novele zakona o urejanju trga dela. Zanje je namreč najbolj problematičen predlog, da bi dajatev iz začasnega in občasnega dela upokojencev, ki jo zakon predpisuje v višini 25 odstotkov, znižali na tri odstotke.

"To je za nas popolnoma nesprejemljivo. Ne zato, ker se znižuje in daje vtis, da je strošek dela za toliko nižji, ampak zato, ker je predlog, ki je zdaj na mizi, popolnoma v nasprotju z dogovorom socialnih partnerjev," je dejal za STA in spomnil, da so se na pogajanjih o reformi trga dela dogovorili, da bo začasno in občasno delo upokojencev obremenjeno s 25 odstotki.

''Ministrstvo za delo naj uskladi naš dogovor z ministrstvom za finance''

Smole se zato sprašuje, koliko so vredni dogovori. "Zahtevamo, da ministrstvo za delo uskladi naš dogovor z ministrstvom za finance ali s komerkoli menijo, da je to potrebno, in spoštuje izpogajano voljo socialnih partnerjev in ministrstva za delo," je dejal.

Predlog novele zakona o urejanju trga dela predvideva tudi, da bi se lahko v javna dela vključili le brezposelni, ki so v evidenci neprekinjeno več kot leto dni. "Sprašujemo se, ali ne bi dali možnost tudi tistim, ki želijo delati, da se čim prej rešijo pasivne brezposelnosti in da se lahko prek javnih del zaposlijo prej," je še dejal Smole.

Pogajanja se bodo nadaljevala v četrtek ob 13. uri po seji vlade. "Pričakujemo nek nov pisni približevalni predlog ministrstva za delo, ki bo oblikovan upoštevajoč današnjo razpravo in argumente. Videli bomo, kako in kaj naprej. Bilo je moč zaznati, da je ministrica argumentom prisluhnila," je dejal Zorko.

Smole je dodal, da so bila današnja usklajevanja "samo prva runda". "Ministrica je predlagala, da se o vseh odprtih temah dogovorimo skupaj. Torej, nič ni zaprto, dokler ni vse zaprto," je dejal.