Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je danes ob robu pogajanj o reformi trga dela v Ljubljani izrazil upanje, da se bo vlada stran držala obljube in bo pri sprejemanju reform v DZ upoštevala med socialnimi partnerji usklajena stališča.

Pri tem je pokazal razumevanje do hitenja oz. »dvotirnosti postopka«. Kot je dejal, je tako zaradi odlašanja s sprejemom reform v preteklosti.

Antauer se ne želi pogajati prek medijev

Na vprašanje, kaj si delodajalci želijo izpogajati, je Antauer odvrnil, da se ne namerava pogajati prek medijev, da pa upa, da bodo v DZ sprejete DZ konstruktivne rešitve, ki bodo v dobrobit Slovencev. »Kaj se bo zgodilo, pa ne vem,« je dodal.

Da jim je vladna stran zagotovila, da se bodo kljub parlamentarni obravnavi reform pogajali naprej, je spomnila tudi izvršna direktorica za socialni dialog pri Gospodarski zbornici Slovenije Tatjana Čerin. Pojasnila je, da imajo za to še mesec dni časa. Po besedah Čerinove je v obeh reformah še veliko nedorečenega.

Delodajalce žuli ukinitev odmora za malico in zamenjava dodatka na delovno dobo

Delodajalsko stran sicer na področju trga dela še vedno žulijo vprašanja, kot so ukinitev odmora za malico in zamenjava dodatka na delovno dobo v dodatek na stalnost. Čerinova je pojasnila, da od teh zahtev ne nameravajo odstopiti in da računajo, da jim bo vlada pri določenih zahtevah prisluhnila. Minister za delo Andrej Vizjak je sicer danes nakazal, da v obstoječi predlog delovne zakonodaje ne bo vključil nobene nove rešitve, ki ne bo imela soglasja obeh strani, torej delodajalske in sindikalne.

Generalni sekretar Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Jakob Počivavšek je danes ponovil, da bodo vztrajali, da bo besedilo reform, sprejetih v DZ, usklajeno s sindikati. Napovedal je, da si bodo prizadeli priti do kompromisa in izrazil upanje, da se vlada zaveda nujnosti soglasja.

V zvezi z napredkom pri reformah je dejal, da so pri predlaganih spremembah pokojninske zakonodaje že pregledali vse konfliktne točke ter da so si pri iskanju kompromisov ponekod bližje, ponekod dlje. Pri reformi trga dela pa je po njegovih besedah problematičnih več interesnih predlogov. Kot je dejal, pa v zaključni fazi računa na rešitve, sprejemljive za vse strani.

Vizjak zadovoljen s potekom pogajanj, Počivavšek bolj previden

Medtem ko je Vizjak danes izrazil zadovoljstvo s potekom pogajanj, pa je bil Počivavšek pri oceni precej bolj previden. Opozoril je, da bo mogoče končni vtis podati, potem ko se bo videlo, kaj so realno dosegli.

Izvršni sekretar pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko je medtem ponovil, da parlamentarna obravnava menja tok pogajanj, oži prostor dogovarjanja. Boji se, da bo težko tudi dogovarjanje prek dopolnil.

Zorko: S sprejemom reforme trga dela se ne mudi tako kot s sprejemom pokojninske reforme

Le to bo po njegovih besedah v celoti odvisno od politike, tudi od posamičnih koalicijskih partnerk, »ki imajo seveda tudi lastne, popolnoma drugačne interese od drugih političnih skupin v sami vladi«. »To je napačen signal socialnim partnerjem, sindikatom in lahko tudi vsebinsko vpliva na sama pogajanja,« je bil kritičen.

Sicer pa je Zorko poudaril še, da se s sprejemom reforme trga dela ne mudi tako kot s sprejemom pokojninske reforme, saj reforma delovne zakonodaje ne vpliva toliko na izvajanje državnega proračuna. Menil je še, da bo konsenz zlasti pri pokojninski reformi zaradi višine in usklajevanja pokojnin zelo težak.