Socialni partnerji se strinjajo, da bi bilo dobro novo delovno zakonodajo, katere glavna cilja sta zmanjšati segmentacijo in povečati prožnost trga dela, pod streho spraviti v obstoječem sklicu državnega zbora. A zakon o delovnih razmerjih in novela o urejanju trga dela morata biti usklajena, poudarjajo.

Generalni sekretar Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Jakob Počivavšek je ob robu pogajanj o reformi trga dela danes v Ljubljani pojasnil, da so ukrepi za zmanjšanje razlik na trgu dela nujni. Skladno s tem si delojemalci želijo, da bi bila reforma sprejeta.

Ob tem pa je predstavnik Pergama opozoril, da kakovost sprememb ne sme postati talec te nujnosti. Določila nove zakonodaje morajo biti usklajena s socialnimi partnerji in ne smejo iti na škodo delavcev, je dodal.

Da bi reformo sprejeli pred morebitnim nastopom nove vlade, si želi tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole. Kot je spomnil, delodajalci na potrebe in zahteve po spremembah na tem področju opozarjajo že vse od nastopa prejšnje vlade, na čelu katere je bil Borut Pahor.

V tej luči je ocenil, da je za sprejemanje reforme že tako zelo pozno. "Ampak bolje pozno kot nikoli. In kadar koli bo sprejeta, bo bolje, kot da ne bi bila," je dodal. Pri tem pa je izrazil upanje, da bodo glede na politično negotovost, ki se obeta, poslanci toliko preudarni, da bodo podpirali rešitve, ki bodo v korist gospodarstvu.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer se je strinjal, da mora biti reforma trga dela ena od prioritetnih nalog. Glede na dosedanji potek pogajanj socialnih partnerjev pa se boji, da spremembe ne gredo na roke delodajalcem in ne bodo zmanjšale njihovega strahu pred zaposlovanjem.

Izpostavil je, da reforme, ki gospodarstvu ne bo prinesla dodane vrednosti, oz. zgolj kozmetičnih sprememb ne bodo podprli. Sprejemanje zaradi samega sprejemanja bi po njegovih besedah za zaposlovanje in zmanjševanje brezposelnosti pomenilo medvedjo uslugo.