Kot sta v petek poročali TV Slovenija in POP TV, se bo Slovenija v sredo vzdržala pri končnem glasovanju o seznamu prednostnih projektov skupnega pomena v EU, na katerem je tudi plinski terminal v Žavljah. Na seznamu je namreč še sedem za Slovenijo pomembnih projektov. Bo pa Slovenija podala izjavo, da žaveljskemu terminalu nasprotuje.

Takšna odločitev vlade je za SLS presenečenje in "praktično pomeni pristanek aktualne Vlade RS na ta okoljsko sporni projekt", so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v SLS.

"Odločitev sedanje vlade še toliko bolj preseneča, saj plinskim terminalom po zadnjih volitvah v Furlaniji-Julijski krajini sedaj nasprotuje tudi deželna vlada, ki je v prejšnjem sestavu umestitev plinskega terminala podpirala. Zelo čudno je, da sta ne terminalom izrekla mesto Trst in deželna vlada, Vlada RS pa tega ne more izreči," je v zvezi s tem izpostavil predsednik SLS Franc Bogovič.

V SLS ocenjujejo, da je vlada Alenke Bratušek "v celoti podlegla plinsko-energetskemu lobiju" in da je pri plinskih terminalih v Tržaškem zalivu "očitno poslušno in ponižno pokleknila pred kapitalskimi interesi in sledi ciljem brezkompromisnih igralcev".

Navajajo še, da vlada nima nobene pravice, da s svojimi odločitvami ravna v nasprotju z odločitvami slovenskega parlamenta, in da ima absolutno ustavno dolžnost, da aktivno varuje zdravo okolje na ozemlju slovenske države ter poskrbi za zdravje državljank in državljanov Slovenije.

Podobnih odzivov na petkovo poročanje medijev je bilo še več. V zvezi s tem je javno pismo predsednici vlade v soboto poslal pravnik in publicist Marko Pavliha, ki prav tako poziva h glasovanju proti omenjenem seznamu. Zapisal je, da do neke mere razume previden, "diplomatski" pristop, a se boji, da bo Slovenija tudi tokrat izigrana, kar se "prepogosto dogaja v slovenski diplomaciji, zlasti v razmerjih z našimi sosedami".

H glasovanju proti omenjenemu seznamu je med drugim pozvala tudi okoljska organizacija Alpe Adria Green. Kot so navedli v javnem pozivu slovenski vladi in njeni predsednici, bo slovenski predstavnik v Bruslju, v kolikor se bo res vzdržal glasovanja, istočasno glasoval proti volji lokalnih skupnosti in proti prihodnosti slovenske obale in severnega Jadrana.