''Spremljamo in proučujemo razvoj''

"Spremljamo in proučujemo razvoj tehničnih sredstev, ki bi bila primerna za uporabo v policiji, predvsem pa tista, ki so se že uveljavila v praksi nekaterih tujih policij, med katera sodijo tudi brezpilotna letala," so na policiji pojasnili za STA.

Namestnik informacijske pooblaščenke Andrej Tomšič je sicer pred kratkim povedal, da se slovenska policija zanima za uporabo sodobnih tehnologij, med drugim tudi za brezpilotna letala, predstavniki policije pa so temo neformalno že načeli pri uradu informacijskega pooblaščenca.

Pri uradu informacijskega pooblaščenca so naknadno izrazili pričakovanje, da bodo vključeni v razpravo o morebitni uporabi brezpilotnih letal, saj bi šele natančnejši podatki omogočili izvedbo presoje vplivov na zasebnost in druge temeljne človekove pravice.

Vprašanje človekovih pravic

Kot pravijo, gre za "nujen predpogoj za morebitno uporabo omenjenih naprav, ki zaradi svoje narave in značilnosti lahko vodijo v obsežne posege v človekove pravice".

"Za samo kakovost razprave je treba najprej jasno opredeliti, s kakšnimi nameni naj bi bile tovrstne naprave uporabljene, katere podatke naj bi zajemale, v katerih postopkih naj bi se zajeti podatki uporabljali, kakšne so predvidene varovalke in sami postopki uporabe, kakšen je predviden nadzor nad uporabo naprave in kakšna predvidena učinkovitost naprav," so še zapisali.

V Ljubljani bo jutri in v petek sicer potekala mednarodna znanstvena konferenca o regulatornih vprašanjih o uporabi dronov in brezpilotnih zračnih sistemov. Konferenca poteka v organizaciji Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, na njej pa bo sodelovala tudi informacijska pooblaščenka.

Nekatere države jih že imajo

V več evropskih državah se brezpilotna letala sicer že uporabljajo v policijske namene, med drugim tudi v Veliki Britaniji in Nemčiji, v sosednji Avstriji pa je v pripravi poseben zakon, ki bo celovito urejal uporabo brezpilotnih letal.

Evropska unija na tem področju vodi več projektov, med drugim pa v sklopu projekta Aeroceptor tudi financira razvoj brezpilotnih letal s katerimi bo mogoče ustaviti ali upočasniti nezaželena vozila ali plovila. Za projekt je namenjeno skoraj 3,5 milijona evrov evropskih sredstev.