V razpravi bodo sodelovali tisti, ki so v zadnjih 20 letih sodelovali ali so še dejavni v SE. Uvodni govor bo imel zunanji minister Karl Erjavec, z video nagovorom pa bo navzočim spregovoril tudi generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland.

Okrogla miza bo potekala v ljubljanskem mestnem muzeju. Med drugimi se je bodo udeležili prvi slovenski sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice in dolgoletni član Beneške komisije Peter Jambrek, dolgoletni član slovenske delegacije v Parlamentarni skupščini SE in sedanji obrambni minister Roman Jakič, Matjaž Gruden iz kabineta generalnega sekretarja SE, dolgoletna vodja pisarne SE v Ljubljani Liana Kalčina ter Janja Rošer, predsednica sveta romske skupnosti.

V SE sodeluje 47 držav članic, pet držav ima status opazovalk, veliko držav nečlanic pa se priključuje posameznim konvencijam Sveta Evrope. Bistveni cilj organizacije je gradnja skupnega demokratičnega in pravnega območja v Evropi. Temeljno vodilo je spoštovanje in zaščita človekovih pravic, krepitev pravne države in demokracije. Kot zadnja je 11. maja 2007 članica postala Črna gora.

Slovenija je za članstvo zaprosila 29. januarja 1992, status posebnega gosta v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope je dobila 3. februarja 1992, polnopravna članica SE je postala 14. maja 1993, piše na spletni strani MZZ.

V tem času je pristopila k vsem pomembnim konvencijam Sveta Evrope in se izkazala kot aktivna udeleženka v mednarodnih procesih, s poudarkom na spoštovanju človekovih pravic, pravic manjšin, Romov, otrok in žensk, področju bioetike in biomedicine ter uveljavljanju demokracije, načel pravne države in človekovih pravic v Jugovzhodni Evropi. Prav tako je bila ves čas zagovornica reforme SE in Evropskega sodišča za človekove pravice z namenom še učinkovitejšega uresničevanja ciljev organizacije. Omenjenim temam je posebno pozornost namenjala tudi v času slovenskega predsedovanja Odboru ministrov SE od 12. maja do 18. novembra 2009.