Kot je danes sporočilo predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, študija predstavlja podrobne podatke o vrzeli med zneskom dolgovanega DDV in zneskih, ki jih je 26 držav članic - v študijo so bile vključene vse razen Cipra - dejansko pobralo med letoma 2000 in 2011.

Predstavljene so tudi glavne okoliščine, ki vplivajo na primanjkljaj DDV, ter pregled učinkov gospodarske krize na prihodke iz DDV.

Kot kaže poročilo, primanjkljaj DDV ni nujno posledica davčnih goljufij, temveč je lahko med drugim tudi posledica bankrotov in stečajev, statističnih napak, zamud v plačilih in zakonitega izogibanja davkom.

Poročilo zato opozarja na pomen večstranskega pristopa k preprečevanju primanjkljaja DDV. Bistveno je strožje preganjanje kršitev in okrepitev izvrševanja na nacionalni ravni. Poleg tega velja, da preprostejši kot je sistem, lažje davkoplačevalci upoštevajo pravila. Komisija se je zato že osredotočila na poenostavitev sistema DDV za podjetja po vsej EU.

Nazadnje pa poročilo državam članicam priporoča, da prenovijo svoje nacionalne davčne sisteme na tak način, da omogočijo skladnost s pravili, odpravijo izogibanje davkom in davčne utaje ter izboljšajo učinkovitost pobiranja davkov.

Komisija je študijo financirala v okviru svojega dela za prenovo sistemov DDV v Evropi in širših prizadevanj za boj proti davčnim utajam.