Namen regionalnega srečanja je povečati zavedanje in vlogo držav regije pri konceptu odgovornost zaščititi (Responsibility to Protect - R2P). Ta pravzaprav spreminja koncept popolne suverenosti države v odgovorno suverenost.

"Tako je vsaka država odgovorna, da zaščiti lastno prebivalstvo pred štirimi grozodejstvi. To so genocid, vojna hudodelstva, hudodelstva zoper človečnost in etnično čiščenje," je pojasnil slovenski nacionalni koordinator koncepta R2P Marko Rakovec.

Slovenija pripravila današnje prvo regionalno srečanje

Koncept je bil v Organizaciji Združenih narodov sprejet leta 2005 in že tedaj je bila Slovenija njegova podpornica. Tudi danes je zunanjepolitična aktivnost Slovenije usmerjena v nadaljnjo promocijo koncepta, ki ga bo potrebno udejanjiti v praksi. V sklopu teh prizadevanj je Slovenija pripravila današnje prvo regionalno srečanje, da bi evropske države neposredno spodbudili k vzpostavitvi nacionalnih kontaktnih točk za R2P.

Doslej je 24 držav po svetu oblikovalo tovrstne kontaktne točke oziroma imenovalo nacionalne koordinatorje. Direktor Globalnega centra za R2P Simon Adams pa si želi, da bi k temu pristopile vse evropske države. Že priprava regionalne konference je nekatere med njimi spodbudila, da so imenovale svoje predstavnike.

Odziv na konferenco je zelo dober, saj se je udeležuje več kot 30 držav, je povedal Rakovec. Na srečanju si bodo izmenjale izkušnje in prispevale k nadaljevanju razprave o odgovornosti zaščititi.

Cerar izpostavil, da imajo države skupen interes promovirati in razširiti koncept R2P

Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Božo Cerar je v uvodu v konferenco izpostavil, da imajo države skupen interes promovirati in razširiti koncept R2P, pri čemer nimajo le odgovornosti, da zaščitijo svojo populacijo, temveč tudi, da pomagajo ena drugi.

Koncept R2P predstavlja odgovor na številna grozodejstva, ki se še vedno dogajajo. Zato je konferenca osredotočena na iskanje rešitev za učinkovitejše preprečevanje tovrstnih hudodelstev. "Predvsem se je treba osredotočiti na preventivo. Sedaj je ta koncept namreč večkrat povezan z intervencijo, ki pa je vedno težka," je opozoril Rakovec.

"V Sloveniji je zavedanje, da nobena država in nobena regija ni imuna na mednarodna hudodelstva, saj se je bližina vojne v Bosni in Hercegovini vžgala v misli Slovencev," je dejal Adams in dodal, da so vojna, ki se je zgodila nedolgo nazaj v srcu Evrope, ter grozote druge svetovne vojne ostale tudi v živem spominu celotne Evrope.