Vrh španske vladajoče konservativne Ljudske stranke (PP), ki jo vodi premier Mariano Rajoy, je v stanju šoka, potem ko so mediji in preiskovalni sodniki minuli teden razkrili, da je nekdanji blagajnik stranke in senator Luis Barcenas vpleten v korupcijske posle in pranje denarja, pri čemer so sodelovali tudi vodilni v stranki. Med drugim so pri švicarski banki izsledili njegov črni fond v vrednosti 22 milijonov evrov in ugotovili, da je izkoristil finančno amnestijo, ki jo je za utajevalce davkov lani razglasila vlada, in »legaliziral« oziroma opral 10 milijonov evrov. Konservativni časnik El Mundo je še razkril, da je več kot 20 let najvišjim funkcionarjem v stranki na črno izplačeval dodatne plače.

Klopčič se razpleta

Šestinpetdesetletni Luis Barcenas je pomembna figura Ljudske stranke; v njegovih rokah je bil od leta 1987 nadzor njenih financ, čeprav je bil na mesto blagajnika uradno imenovan šele leta 2008. Dvakrat je bil izbran tudi za senatorja – na volitvah leta 2004 in 2008. S funkcije blagajnika stranke je odstopil leta 2009, mandat senatorja pa je vrnil aprila leta 2011, potem ko so preiskovalni sodniki ugotovili njegovo vpletenost v korupcijski škandal velikih razsežnosti, znan kot primer Gürtel, ki je izbruhnil leta 2009 in v katerem so sodelovali jastrebi stranke PP. Ta primer je začel preiskovati znani španski preiskovalni sodnik Baltasar Garzon, ki ga je zatem vrhovno sodišče leta 2010 suspendiralo z mesta sodnika zaradi domnevno nezakonite uporabe prisluškovalnih metod v tej zadevi.

Kot vse kaže in čemur pritrjujejo tudi sedanji dogodki, je tedaj vrhovno sodišče z izločitvijo Garzona poskušalo ustaviti potek nadaljnjih preiskav, toda zgodba je precej bolj zapletena. Po pisanju časnika El Mundo naj bi bivši blagajnik vodstvu stranke v nekem trenutku zagrozil, da bo javnosti izdal občutljive tajne podatke stranke, če mu ne bodo pomagali izogniti se sodni obravnavi. Nazadnje mu je to preprečilo protikorupcijsko tožilstvo, ki je preiskavo nadaljevalo in pred dnevi prišlo do podatkov, da je Barcenas med letoma 2004 in 2009 na račun, odprt na njegovo ime pri švicarski Dresdner Bank, nakazal več kot 22 milijonov evrov. Izkazalo se je tudi, da je glavni obtoženec v primeru Gürtel, Francisco Correa – ta je od svojih sodelavcev zahteval, da ga kličejo »Don Vito« po mafijskem liku Don Vitu Corleoneju iz filma Boter – Barcenasu v letih 2002, 2003 in 2007 izročil znatne vsote denarja, pridobljene z nezakonitimi posli.

Naslednji dan po objavi teh podatkov je španska radijska mreža Cadena Ser posredovala informacijo, da je Barcena izkoristil pomilostitev, ki jo je lani za davčne utajevalce razglasila Rajoyeva vlada. Tako je legaliziral oziroma opral 10 milijonov evrov, ki jih je imel skrivoma naložene v tujini. Davčna pomilostitev je veljala od 31. marca do 30. novembra 2012 in je tistim, ki so utajili davke in skrili svoje premoženje v tujini, omogočila, da so s plačilom davka v višini 10 odstotkov (kar je precej manj, kot bi ga plačali sicer), uradno uredili svoje davčne obveznosti do države. Za tem je časnik El Mundo v petek objavil podatek, ki je potrjen od petih različnih virov iz Ljudske stranke, namreč da je »Barcenas vrsto let vse do leta 2009 na črno podeljeval plače članom v vrhu stranke«. Po navedbah v tem časniku naj bi Barcenas vsak mesec »razdelil kuverte s 5000 do 15.000 evri izvršnim tajnikom, visokim javnim funkcionarjem in drugim članom strankarskega aparata«. Ta denar je bil pridobljen kot podkupnina od gradbenih podjetij, zavarovalnic in drugih, ki so bili po zaslugi strankinih funkcionarjev deležni prednostne obravnave v postopkih podeljevanja koncesij, licitacij in podobno.

Nespretna obramba Ljudske stranke

Stranka se poskuša braniti, češ da so to prakso prekinili leta 2009, da niti Rajoy niti člani sedanjega vodstva stranke niso nikoli prejeli takih kuvert, da je Barcenas stranko zapustil leta 2010, da je bil označen kot nezaželena oseba in tako naprej. Po poročanju tako levih kot desnih medijev pa je imel bivši blagajnik vse do zdaj svojo pisarno na sedežu strankine centrale in zatrjujejo, da je »Barcenas v vseh teh mesecih pogosto in na običajen način prihajal in odhajal z glavnega sedeža PP« ter parlamentarce in drugo osebje prosil za usluge v njegovih poslih, piše El País. Barcenas se je seveda izrekel za nedolžnega in tako kot v naših primerih korupcije pravi, da gre za veliko zarotniško operacijo proti njemu, le da ne krivi levičarjev in komunistov, verjetno zato ne, ker je tam pred demokracijo vladal frankizem, predhodnik PP.