Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedala predsednica Sindikata kovinske in elektro industrije Slovenije (SKEI) Lidija Jerkič, so dosedanji predlogi delodajalcev - dvig plač za okoli 2,7 odstotka, kolikor je znašala lanska inflacija - daleč od zahtev sindikata.

Dosedanja pogajanja niso bila uspešna. Še največ volje za dogovor je po besedah Jerkičeve v elektroindustriji, kjer se bodo v četrtek sestali na šestih pogajanjih. Sicer je dogovor, da se bodo pogajalci ponovno sestali, ko bodo na organih svojih organizacij preverili mandate za pogajanja. V sindikatu upajo, da bodo delodajalci dobili mandat, ki bo omogočal dogovor.

Jerkičeva pričakuje težka pogajanja, a hkrati upa, da ne bodo dolga. Sekretar pri SKEI Bogdan Ivanovič je povedal, da se bo, če pogajanja do konca meseca ne bodo dobila "pravega toka", republiški odbor sindikata znova sestal in odločal o nadaljnjih korakih.

SKEI želi povečati pritisk na delodajalce. Zaenkrat sta za ponedeljek in torek določeni krvodajalski akciji v Posočju in Zagorju ob Savi, termin določajo še za akcije na notranjsko-kraškem območju in na Obali, predvidoma pa bo krvodajalska akcija tudi v Ljubljani. Jerkičeva pričakuje, da bodo krvodajalske akcije pripravili v vseh regijah.

Predsednica zasavske regijske organizacije SKEI in sindikata v družbi Eti Izlake Mateja Gerečnik je povedala, da jim je članstvo ob preverjanju, ali so zahteve nerealne, izrazilo podporo. Krvodajalske akcije se bo samo iz Etija udeležilo od 300 do 400 članov, je dejala.

Dan skrbi za zdravje so pripravili za torek, v okviru tega pa bodo članom razdelili vprašalnike glede stresa na delovnem mestu in jih pozvali, naj ta dan obiščejo zdravnika.

Sindikat bo poleg tega inšpekciji prijavil vse, tudi najmanjše kršitve zakonodaje. Zaenkrat so zbrali podatke o 40 kršitvah v 33 podjetjih, za devet podjetij še preverjajo navedbe iz anonimk. V večini primerov gre za kršitve pri prerazporejanju delovnega časa in nadurah ter tudi pri agencijskem delu in izplačilu plač.

"V kombinaciji z nadurnim delom, ki presega zakonsko določeno nadurno delo, in prerazporeditvami delovnega časa je v naših dejavnosti opravljenih bistveno več ur, kot bi jih po zakonu smelo biti," opozarja Jerkičeva.

V SKEI imajo po njenih besedah že tudi podpise več kot polovice članstva za trajajočo stavko, ki jo bodo izvedli, če bo treba.

Sindikat poleg tega pripravlja razdelitev paketov pomoči nekaterim svojim članom. "Žalostno je, da smo v naši panogi v situaciji, da bomo za članstvo, ki hodi v službo, zaprosili za pomoč pri Karitasu in Rdečem križu," je povedala Jerkičeva.

SKEI med drugim zahteva zvišanje najnižjih osnovnih plač za vse tarifne razrede v podjetjih elektroindustrije za 6,5 odstotka, v kovinski industriji za 7,5 odstotka, v dejavnosti kovinskih materialov in livarn pa za devet odstotkov.

V SKEI na očitke, da so zahteve nerealne, pravijo, da zahtevajo samo, da so delavci udeleženi pri ustvarjenemu. Ivanovič pravi, da želijo delodajalci "preskočiti" dvig dodane vrednosti v letu 2011.

Sindikat navaja primere izplačil trem kvalificiranim delavcem z od 30 do 35 leti delovne dobe. Prvi je za redno delo (s tremi dnevi dopusta in dvema prazničnima dnevoma) skupaj z dodatki prejel nekaj manj kot 580 evrov neto plače. Drugi je bil zaradi poškodbe zunaj dela na bolniškem dopustu in prejel nekaj več kot 400 evrov neto izplačila. Tretji pa je (ob treh dneh dopusta) za redno, izmensko in nočno delo ter delom na praznik skupaj z dodatki prejel 600 evrov neto.