Škandal med drugim razkriva kompleksnost prehrambene industrije in razpršenost dobaviteljev po vsej Evropski uniji. Sporni izdelki so bili odkriti v Veliki Britaniji, Franciji, na Švedskem, Irskem in v Romuniji, BBC poroča, da bi lahko bilo prizadetih še 11 drugih držav EU.

Romunski premier zanikal odgovornost, francoski predsednik napoveduje sankcije

Za izvor spornega mesa krivijo dve klavnici v Romuniji, prepotovalo pa naj bi pot skozi roke nizozemskega trgovca, ki je meso nato prodal na Ciper, kjer ga je kupilo francosko podjetje Poujol, le da ga je prodalo naprej v Luksemburg drugemu francoskemu podjetju Comigel, ta pa je meso prodal švedskemu Findusu, ki je končen izdelek posredoval trgovinam. Romunski premier Victor Ponta je danes v Bukarešti že zanikal odgovornost Romunije. Kot je zatrdil, na romunskem ozemlju ni prišlo do nobene kršitve zakonov ali evropskih direktiv. Francoski predsednik Francois Hollande medtem napoveduje sankcije.

»Vse smo preverili. V romunskih klavnicah ni prišlo do kršitev pravil in evropskih standardov,« je danes na skupni novinarski konferenci z evropskim komisarjem za kmetijstvo, sicer Romunom, Dacianom Ciolosom, zatrdil Ponta.

Romuni krivdo prevalili na Francoze

Romunski premier je krivdo zvrnil na Francijo, češ da so tam spremenili podatke o izvoru mesa. Francoska družba Spanghero po njegovih besedah tudi ni imela nobene neposredne pogodbe z romunskimi podjetji.

»Da bi znova dosegli kredibilnost na evropski ravni, je treba jasno sporočiti, kje je nastala prevara in kdo je kriv,« je dejal in dodal, da Romunija ne more obveljati kot dežurni krivec v sporu med Francijo in Veliko Britanijo.

Francoski predsednik Hollande pa je obljubil sankcije, obenem pa je francoske potrošnike pozval, naj kupujejo meso francoskega izvora.

»Zgodile so se nepravilnosti, ravnanje je bilo nesprejemljivo in potrebne bodo sankcije,« je dejal francoski predsednik in napovedal hitro preiskavo.

Namesto preverjene francoske govedine dobili konjsko meso

Francoski minister za prehrano Guillaume Garot je k sebi na sestanek povabil proizvajalce in predelovalce prehrane kot tudi distributerje, veletrgovce in ostale predstavnike prehrambene industrije. »Od vseh členov prehrambene industrije želimo izvedeti najnovejše podatke, da bi se lahko iz nastale situacije naučili prve nauke,« je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal minister.

Direktor francoske podružnice Findusa Matthieu Labmeaux je v izjavi povedal: »Menili smo, da imamo preverjeno francosko govedino v naših izdelkih, v resnici pa nam je bilo dobavljeno konjsko meso.« Danes naj bi se z romunskim zunanjim ministrom sestal tudi evropski komisar za kmetijstvo.

Spornega konjskega mesa v Sloveniji zaenkrat niso našli

Pri aferi s konjskim mesom, ki je izbruhnila na Otoku, gre za klasično poneverbo. Gre za problem nepravilnega označevanja izdelkov, označenih kot govejih, ki so vsebovala konjsko meso, ni pa bilo meso sporno z zdravstvenega vidika, so pojasnili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. V Sloveniji tega mesa zaenkrat niso našli.

V Veliki Britaniji in v nekaterih drugih državah EU so v minulih dneh v govejih lazanjah odkrili tudi konjsko meso. V tem primeru gre za klasično poneverbo oz. problem nepravilnega označevanja izdelkov, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnila namestnica vršilca dolžnosti generalnega direktorja uprave za varno hrano Vida Čadonič Špelič.

»Poneverba pomeni, da je nekaj narejeno drugače, kot bi smelo biti. Največkrat - in tudi v tem primeru je tako - pa ne gre za ogrožanje varnosti. To pomeni, da gre za težnjo k zaslužku. To je pravzaprav največkrat vodilo pri vseh poneverbah, tudi v tem primeru,« je pojasnila.

V Angliji je nenavadno jesti konjsko meso

Na Otoku zgodba odmeva predvsem zato, ker je v Angliji nenavadno jesti konjsko meso. »V Angliji konjskega mesa ne jedo, konje spoštujejo in se temu primerno do njih tudi obnašajo. Ni pa v Angliji prepovedano uporabljati konjskega mesa,« je pojasnila Čadonič Špeličeva.

Tudi v Sloveniji je uporaba konjskega mesa dovoljena. »Pri nas v tem trenutku ocenjujemo, da ni nikakršne realne potrebe, da bi se bali za varnost živil, kjer je uporabljeno konjsko meso, seveda če so ta živila kupljena v registriranih prodajalnah in proizvedena v registriranih oz. odobrenih obratih,« je pojasnila Čadonič Špeličeva.

Ko so na upravi za varno hrano izvedeli za afero, ki je izbruhnila na Otoku in se nato razširila še v nekatere druge evropske države, so tudi v Sloveniji naredili hitre poizvedbe v petih velikih trgovskih mrežah - E.Leclerc, Lidl, Hofer, Mercator in Spar.

Preko njihovih centralnih skladišč so poizvedovali, ali so v tem času dobili sporne izdelke. »V tem trenutku lahko rečemo, da po njihovih izjavah in v skladu z njihovo dokumentacijo takšnih izdelkov na slovenskem trgu ni,« je dejala Čadonič Špeličeva. Podatkov za Tuševe trgovine še nimajo.

Poneverbe je možno najti po vsej EU

Čadonič Špeličeva ob tem sicer opozarja, da je poneverbe teoretično vedno možno najti v sleherni državi članici EU. V Sloveniji je večino konjskega mesa slovenskega porekla, je pa Slovenija ena najbolj tranzitnih držav, saj preko nje iz vzhoda žive živali prevažajo v Italijo, pa tudi v druge članice EU.

V Sloveniji so lani zaklali nekaj več kot 1800 konjev, odvzetih pa je bilo 35 vzorcev konjskega mesa, ki so ga testirali na vsebnost različnih prepovedanih oz. nedovoljenih substanc in veterinarskih zdravil. »Doslej nismo odkrili neskladnega vzorca, torej nismo odkrili prepovedane substance,« je povedala Čadonič Špeličeva. Letos bodo odvzeli nekaj več vzorcev kot lani.

Konjsko meso je praviloma dražje od govejega. V Sloveniji ga poznamo kot specialiteto, priporočajo pa ga tudi rizičnim skupinam, otrokom, starostnikom ... »Vendar to velja takrat, kadar nimamo opravka z goljufi,« je pojasnila Čadonič Špeličeva. Lahko se namreč zgodi, da v prehransko verigo zaidejo tudi odsluženi športni konji, ki po končani karieri niso vredni nič.

Bruselj o aferi s konjskim mesom: Zdravje ni ogroženo

Pri aferi s konjskim mesom ne gre za vprašanje ogroženosti zdravja, temveč za problem označevanja proizvodov, saj meso ni bilo pravilno označeno, so danes poudarili v Evropski komisiji v Bruslju. »Ne gre za to, da bi bilo ogroženo zdravje,« je zatrdil tiskovni predstavnik komisarja za zdravje Tonia Borga, Frederic Vincent.

Pri tem je spomnil, da EU ne more prepovedati prodaje proizvoda na evropskem trgu, razen če je ogroženo zdravje potrošnikov. Sicer so za nadzor nad proizvodi pristojne članice unije.

Te so sedaj v postopku preverjanja, kaj se je dejansko zgodilo in kdo je odgovoren za to, da so se v Veliki Britaniji lazanje iz konjskega mesa prodajale kot goveje.

EU ima po besedah tiskovnega predstavnika dober sistem sledljivosti hrane, ki se prodaja v njenih članicah, tako da bo najpozneje v nekaj dneh jasno, od kod izvira problem.

Članice unije si informacije o hrani in krmi izmenjujejo v okviru posebnega sistema za hitro obveščanje. »Lahko sledimo temu, kdo je kaj storil,« je dejal Vincent, a še enkrat izpostavil, da je preverjanje in ukrepanje v rokah članic.