»Ta hip nimamo pregleda, kako je s tem.« Prav tako pozivajo šole, posameznike, družine, organizacije, lokalne skupnosti, naj jim sporočijo, če opazijo, da je državna pomoč kakega šolarja ali dijaka obšla, za humanitarno pa si ne upa prositi.

»Revščina je huda stigma za slovenske družine,« pravi Anita Ogulin iz Zveze prijateljev mladine Slovenije. Tako družine kot otroci po njenem opažanju dolgo časa čakajo, preden povedo, da so v veliki stiski. Če se bo po zbranih podatkih izkazalo, da so otroci vendarle preskrbljeni z malico, jim bodo v akciji skušali zagotoviti kosilo, saj mnogi otroci ne v šoli ne doma toplega obroka ne zaužijejo.

Sicer se je preko akcije Siti besed brezplačno prehranjevalo 528 slovenskih šolarjev – akcija jim je zagotovila bodisi brezplačno malico bodisi kosilo ali pa glede na stisko družine kar okoli. Šolam so doslej na podlagi zahtevkov izplačali 26.874,18 evra, denarja pa je za takšno dinamiko plačevanja malic in kosil, kot je veljala pretekli mesec, dovolj še za dva meseca in pol, je povedala generalna sekretarka ZPMS Karin Elena Sánchez. Do 14. februarja so namreč zbrali že 122.541,68 evra.

Sicer pa je denar porabljen transparentno, zagotavljajo sodelujoči v akciji. Komisija za socialno humanitarna vprašanja pri ZPMS zbrana sredstva razdeljuje glede na prioritetni seznam upravičencev, pri čemer imajo prednost šolarji iz družin z več otroki, z morebitnimi tegobami in boleznimi (v družini), nezaposlenimi starši ali skrbniki in nasploh slabšim materialnim položajem družine. Seznam so oblikovali na podlagi predlogov staršev, skrbnikov šolarjev ali šol, ki so jim bila priložena mnenja šolskih svetovalnih služb ali centrov za socialno delo.