Lahko bi ogrozili celoten bančni sistem

Banka Slovenije se je po besedah guvernerja Boštjana Jazbeca za nadzorovano likvidacijo Probanke in Factor banke odločila, da ne bi ogrozili celotnega bančnega sistema. Preostale banke bi morale zagotoviti več 100 milijonov evrov, ki pa jih nimajo, je v DZ, ki danes obravnava problematiko likvidacije obeh bank, dejal Jazbec.

"V primeru stečaja Probanke in Factor banke bi prišlo do prevelike obremenitve za finančno stabilnost v preostalem delu bančnega sektorja, ki ni v najboljšem stanju," je na izredni seji DZ, katere sklic je zahtevala poslanska skupina SDS, pojasnil guverner Banke Slovenije. V tem primeru bi bile do konca postopka stečaja zamrznjene vse vloge nad 100.000 evrov, med katerimi pa so tudi vloge države in občin, predvsem primorskih in štajerskih.

V obeh bankah je za 631 milijonov evrov depozitov, od tega je zajamčenih vlog pod 100.000 evrov za 400 milijonov evrov, denar za njihovo izplačilo pa bi morale denar prispevati ostale banke v Sloveniji. "Banke tega denarja nimajo, zato bi ga v vsakem primeru morala zagotoviti država," je dejal Jazbec.

Dodal je, da so se za nadzorovano likvidacijo odločili zgolj z vidika finančne stabilnosti in čim manjših stroškov za davkoplačevalce.

''Dve banki sta šli k vragu''

Državljani bodo plačali vse napačne odločitve uprav, nadzornikov, nadzornih organov, pa je opozoril Andrej Šircelj (SDS).

Gre za razmeroma majhni banki, ki imata manj kot štiri odstotke slovenskega bančnega trga; če bi se taka rešitev uporabila za vse banke v Sloveniji, bi to pomenilo zadolžitev za 14 milijard evrov, je opozoril Šircelj. A tega denarja Slovenija nima in ne more dobiti na mednarodnih finančnih trgih.

"Nič takega, dve banki sta šli k vragu in imata pravico, da gresta k vragu. Vprašanje je le, kdo bo plačal te pogrebne stroške," je opozoril.

Zahteve SDS

V SDS zahtevajo poročilo z razlogi za likvidacijo Probanke in Factor banke, poimenski seznam oseb z depoziti nad 100.000 evrov ter izplačil nad tem zneskom, sprejem zakonodaje, s katero se bodo zamrznile vse vloge lastnikov, članov uprav, nadzornikov in z njimi povezanih oseb, ter dokumentacijo v zvezi z nadzorom.

Ob tem je vnaprej zavrnil pojasnila, da teh podatkov ni mogoče posredovati zaradi bančne tajnosti. Pri postopkih stečaja in likvidacije ni več bančne tajnosti, je dejal. Če bodo državljani s svojim davki in prispevki reševali tudi zasebne banke, potem bodo zahtevali tudi odgovornost nadzornikov, uprav, lastnikov, je naštel Šircelj.