»Voda je strateška dobrina. Je omejena naravna dobrina, ki je ne smemo predati v roke zasebnemu kapitalu, katerega osnovni interes je dobiček,« pravi Maroltova.

Cilji pobude so doseči, da bo voda in komunalna storitve zagotovljene vsem v EU, da storitve za rabo vode ne bodo liberalizirane ter da bo dostop do vode in komunalne ureditve univerzalen oz. globalen.

Vzrok za zbiranje podpisov je tudi v predlogu evropske direktive o podeljevanju koncesijskih pogodb, ki med drugim predvideva liberalizacijo oskrbe s pitno vodo.

Opozorila glede direktive so na mestu, pravi Maroltova. »Tudi po našem mnenju se v direktivi skriva nevarnost, da se bo tudi v Sloveniji na tem področju predvsem ustvarjal dobiček. Predlog je past, da voda v prihodnje ne bo več javno dobro, temveč tržno blago,« je dejala.

Izkušnje držav, kjer se je to že zgodilo, so slabe - oskrba z vodo se je poslabšala, cene so se zvišale, dodaja Maroltova. Upa, da bodo opozorila dosegla, da bo tudi v Sloveniji prišlo do širše javne razprave, v kateri bodo našli rešitev, ki bo v prid državljanov.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je dejal, da iz predloga direktive izhaja želja, da bi spodbudili javne organe, da bi oddali koncesije še zlasti malim in srednje velikim podjetjem, da bi okrepili gospodarske priložnosti tem podjetjem. »V celoti je naravnano na ekonomsko področje. Kot da je voda tržno blago,« je poudaril.

Če govorimo o Sloveniji, je ideja direktive, da se Slovenijo odpre vsem multinacionalkam, vsem tistim, ki imajo interes po dobičku, je dejal Semolič. Meni, da bodo posledica liberalizacije višje cene, infrastruktura pa da bo zadnja skrb.

»Voda mora ostati javna dobrina. To mora biti naš nacionalni interes,« pravi Semolič.

V okviru pobude so glede na podatke z njene spletne strani www.right2water.eu doslej zbrali 1,13 milijona podpisov. Za zbiranje podpisov v Sloveniji je pooblaščen sindikat komunale, ki je po besedah Maroltove doslej zbral 4000 podpisov v fizični obliki ter dodatne prek spleta. Sindikat dodatne aktivnosti, da bi ustavili sprejemanje direktive, načrtuje za svetovni dan voda 22. marca.

Poslanka v Evropskem parlamentu Romana Jordan pravi, da predlog direktive o podeljevanju koncesijskih pogodb, ki ga je konec leta 2011 pripravila Evropska komisija, ne opredeljuje vprašanja lastništva vodnih virov in ne gre za poseg EU v pristojnost članic, da oblikujejo lastninskopravno ureditev.

»Ker predlagana direktiva zagotavlja večjo preglednost, pravičnost in pravno varnost pri podeljevanju koncesijskih pogodb ter s tem boljše možnosti investicij in posledično kakovostnejše gradnje in storitve naročnikov iz vodnega, energetskega in transportnega sektorja ter sektorja poštnih storitev, hkrati pa ne posega v lastninskopravno ureditev držav članic, nov zakonodajni dokument tudi osebno podpiram,« je zapisala v današnjem sporočilu.

Dodaja, da v direktivi ni nikjer opredeljeno lastništvo nad vodno oskrbo, da pogodba o EU prepoveduje kakršno koli pristojnost Evropske komisije na področju lastništva v državah članicah in da je odločitev o privatizaciji vodnih virov izključno v rokah držav članic.

Namen predloga je izboljšanje preglednosti in pravičnosti v postopkih dodeljevanja koncesij in tako ustvarjanje gospodarskih priložnosti ter spodbujanje zasebnih in javnih naložb. Študija Evropske komisije je namreč pokazala, da se gospodarski subjekti srečujejo z neenakimi konkurenčnimi pogoji, poleg tega v trenutnem zakonodajnem okviru področje javno-zasebnih partnerstev ni natančno opredeljeno, kar povečuje tveganje odpovedi ali predčasne prekinitve nezakonito oddanih naročil, to pa lahko organe odvrne od uporabe koncesij v primerih, ko bi bila ta vrsta naročila dobra rešitev, je zapisala evropska poslanka.