Potrudil se bo, da rebalansa ne bo

»Pričakujem, da bo proračun na vladi v ponedeljek sprejet takšen, kot je pripravljen, razen če notri najdemo večjo napako, a zaenkrat je ne vidim,« je po srečanju dejal Čufer.

Opozicijo je sicer zanimalo tudi vprašanje sredstev za odpravo tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj - šlo naj bi za 170 milijonov evrov. Medtem ko se je Tonin vprašal, če to takoj pomeni pripravo rebalansa, minister Čufer zagotavlja, da se bo »potrudil«, da ga ne bo.

Znižanje plač v javnem sektorju za isti znesek

Bratuškova je po Toninovih pojasnilih na srečanju dejala, da naj bi šel dogovor v smeri znižanja plač v javnem sektorju za isti znesek.

Minister verjame, da bodo kakšni novi ukrepi, a ob tem poudaril, da z rebalansom »zgubijo« tri mesece dela, samo za to, da vse skupaj obrnejo. »Če se bo le dalo, novega rebalansa v celem naslednjem letu ne bo,« je še dejal Čufer.

Veslanje proti Niagarskim slapovom

Proračunski dokumenti za leto 2014 in 2015 so kapitulacija te koalicije, priznanje, da ne zmore začeti izvajati nujnih ukrepov za rešitev Slovenije iz težkega položaja, ocenjuje predsednik SLS Franc Bogovič. Boji se, da je to tudi kapitulacija Slovenije in da s temi dokumenti izzivamo predstavnike trojke, da pri nas naredijo, kar bi morali sami. »Občutek imam, kot da smo v čolnu in veslamo proti Niagarskim slapovom. Od nekod dobimo še vsak dva red bulla, da bomo čim prej šli v prepad,« je bil pred srečanjem s predsednico vlade Alenko Bratušek, ki namerava proračun danes predstaviti opoziciji, na novinarski konferenci v DZ oster Bogovič.

Pojasnil je, da se bodo poslanci SLS srečanja udeležili, čeprav so proračunske dokumente prejeli šele v četrtek popoldne. A bo predsednici povedal, kako ocenjuje politiko njene vlade. Vlada je zbrala potrebe koalicijskih partnerjev in njihovih zastopnikov, razliko pa zapolnila z več pobranimi davki in zadolževanjem, je prepričan Bogovič.

Hiša gori, oni pa v sosednjo vas na piknik

Priznava, da je Bratuškova vodenje države prevzela v težkih časih. A to, kar počne vladna koalicija, ga spominja na družino, ki je pred hišo pripravila skupen piknik. Medtem ko jim je hiša začela goreti, pa se oni odpravijo še na piknik v sosednjo vas, je ponazoril delo vlade.

Po njegovih besedah je to skrajno neodgovorno početje, ki »Slovenijo pelje proti temu, da izgublja bitko in se sama iz obstoječega položaja ne more več rešiti«. Ponovil je, da je politika novih davkov, ki jo vodi vlada, povsem napačna.

Tretjerazredna računovodja

Med drugim je prvak SLS znova izpostavil davek na nepremičnine. Prav tako je poudaril, da vlada ne izpolnjuje tistega, kar je navedla v programu stabilnosti, med drugim, da bi morali dve tretjini proračunske luknje reševati z zmanjševanjem odhodkov in le tretjino z davčnimi obremenitvami.

Bogovič je zaradi davkov in sploh gospodarske politike kritičen do Bratuškove in finančnega ministra Uroša Čuferja: »Ne delata drugega kot dva tretjerazredna računovodja, ki tedaj, ko imata neko osnovo, le zvišujeta odstotek.«

Pričakuje, da bomo zaprosili za pomoč

Dotaknil se je tudi težav bank. Bratuškovo je spomnil na njena dejanja pred letom dni, ko je kazalo, da je projekt slabe banke v koaliciji in opoziciji usklajen. Cena enega leta pri nastajanju novih kreditov je zelo velika, je opozoril. Ljudje, ki so državo okradli preko tajkunskih kreditov, so imeli po njegovem mnenju eno leto časa, da se spravijo na varno stran.

Dejal je še, da smo na finančnih trgih nezanesljiva država, zato pričakuje, da bomo tudi zaprosili za pomoč iz evropskega stalnega mehanizma (ESM). To je glede na vladno politiko po mnenju Bogoviča tudi edina rešitev.

Spisek želja, vprašanj in dvomov

Tonin je na današnji novinarski konferenci pred sestankom z Bratuškovo dejal, da bi premierka, če bi resnično računala na dialog, vabilo na sestanek morala poslati mnogo prej, ko je bil proračun še v fazi priprave. »Kot smo izvedeli iz medijev, je proračun menda že razmeroma zaprt in usklajen s koalicijskimi strankami,« je dejal.

Poslanca NSi se bosta kljub temu udeležila sestanka, vendar ne pričakujeta, da bi Bratuškova sledila predlogom stranke NSi. Še pred sestankom je Tonin pojasnil, da bodo premierki predlagali nižje davke in manjšo javno upravo. Socialne države pa si, kot je dejal, lahko privoščimo le toliko, kot je zmore podpirati gospodarstvo. Bratuškovi v NSi predlagajo tudi, naj reformira zdravstveni sistem in sprejme ukrepe za boljše črpanje evropskih sredstev.

Horvat pa je pred sestankom ocenil, da je predlog proračuna, kolikor je seznanjen z njim, zgolj spisek želja in mnogih vprašanj ter dvomov, osnovanih na nerealnih predpostavkah. »Tak proračun lahko pade že prvi mesec,« je dejal.

Zakaj bi ga predstavljali potem, ko so ga že sprejeli?

Poslancem SDS se srečanje s premierko ne zdi smiselno. Ko ga bo vlada poslala v obravnavo v DZ, ga mora tako ali tako v roku 10 dni predstaviti vsem poslancem, pravi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Opozoril je, da je dvorana v DZ, v kateri je danes ob 13. uri sklican sestanek, premajhna za poslance SDS, kaj šele vseh opozicijskih strank. »Če želi nekdo sestanek s poslanci opozicije, bi bilo za pričakovati, da uredi termin in rezervira ustrezen prostor,« je dejal.

Vlada namerava proračunske dokumente za prihodnji dve leti sprejeti na izredni seji, a Tanko je danes ugotovil, da so praktično že pripravljeni. »Ni smiselna predstavitev proračuna potem, ko ga je vlada že sprejela,« je menil.

Kritični do proračuna

V SDS so do proračuna kritični. Medtem ko namerava vlada znižati proračunski primanjkljaj pod tri odstotke BDP, pa ostajajo odhodki povsem enaki kot letos, je dejal in vladi očital, da ni predvidela nobenega čiščenja nepotrebnih stroškov. Ob tem pa proračun temelji na nerealnih makroekonomskih postavkah, obseg BDP se bo prihodnje leto spet znižal, potrošnja bo upadla, brezposelnost pa povečala, je naštel Tanko in podvomil, da se bodo prilivi od DDV zvišali tako, kot načrtuje vlada.

Tudi proračunski prihodki so po njegovih besedah načrtovani nerealno. Vlada je denimo že upoštevala davek na nepremičnine, čeprav ga še ni poslala v zakonodajni postopek, je opozoril.

Bratuškova naj bi predlog proračunov prihodnji teden poslala v parlamentarno obravnavo. Vlada namerava v letu 2014 zmanjšati proračunski primanjkljaj na 2,9 odstotka bruto domačega proizvoda in v letu pozneje na 2,4 odstotka. Bratuškova je predlog v sredo že predstavila poslancem koalicije, ki so izrazili zadovoljstvo, da se s proračunom ohranja raven socialne države.

Sindikati protestno zapustili sejo ESS

Sindikati so protestno zapustili današnjo sejo Ekonomsko socialnega sveta, na kateri bi jim morala premierka Alenka Bratušek predstaviti predlog proračuna. Nezadovoljni so namreč z obsežnim gradivom, ki so ga prejeli šele v četrtek in ga niso imeli časa preučiti. Brez udeležbe enega od socialnih partnerjev pa seje ni mogoče izvesti.

Vlada namerava sicer predlog proračuna sprejeti v ponedeljek, saj ga mora najpozneje do 1. oktobra poslati v parlamentarno obravnavo. Iz za zdaj še internih gradiv je razvidno, da naj bi se proračunski primanjkljaj v letu 2014 zmanjšal na 2,9 odstotka BDP in v letu pozneje na 2,4 odstotka.

Bratuškova je predlog v sredo že predstavila poslancem koalicije, ki so izrazili zadovoljstvo, da se s proračunom ohranja raven socialne države. Danes popoldne je predvidena še predstavitev poslancem opozicijskih strank v DZ, a še ni znano, ali se bodo srečanja vsi tudi udeležili.