Ob tem na ministrstvu opozarjajo, da Sviz zavaja, ko trdi, da se je vlada zavezala, da normativov in standardov ne bo spreminjala brez soglasja s sindikati. "V stavkovnem sporazumu smo se zavezali, da se bomo o tem s sindikati pogajali. Zato se od poletja naprej sindikati pogajanjem izogibajo," so navedli v sporočilu za javnost.

Kot so zapisali, je Sviz zadnje vabilo na pogajanja dobil v petek, saj je bil predlog sprememb zakona o vrtcih poslan sindikatu prav z namenom, da se o tem začnejo pogajanja. Pogajanja niso potrebna samo v zvezi z normativi za vrtce, ampak tudi v zvezi z normativi za šolstvo, pojasnjujejo.

Sviz po njihovih besedah tudi zavaja s predstavljanjem sprememb normativov za vrtce. Število strokovnih delavcev, ki bodo z otroki, se ne spreminja, zatrjujejo. "Velikost skupin ostaja pogojena s prostorskimi možnostmi. Uveljavitev novih normativov je prepuščena občinam, njihovim finančnim možnostim in finančnim možnostim staršev," so še zapisali.

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je danes na novinarski konferenci opozoril, da se je vlada s tem, da spremembe sprejema tako na hitro - zakon naj bi v veljavo stopil 1. januarja - "eksplicitno odločila", da ne bo spoštovala nobenega dogovora, ki ga podpiše. Spomnil, da se je vlada maja v zameno za podpis stavkovnega sporazuma, s katerim so javni uslužbenci pristali na znižanje plač, zavezala k uskladitvi sprememb standardov in normativov, a je pogajanja zaradi časovne stiske pri sprejemanju reform pokojninskega sistema in trga dela prekinila.

Sporazum pa določa, da bodo standardi in normativi za področje vzgoje in izobraževanja, ki ne bodo usklajeni v okviru socialnega sporazuma, predmet nadaljnjega usklajevanja s socialnimi partnerji. Zato državna sekretarka sindikatu sporoča, da ministrstvo v teku sprejemanja zakona želi "vzpostaviti dialog in s tem nadaljevati prizadevanja za dogovor s socialnimi partnerji".