V koordinaciji so v pozivu vladi k pogajanjem zapisali, da zahtevajo, da jih vlada prizna za enakovredne socialne partnerje, ki so reprezentativni za dogovarjanje o pogojih in ceni dela za javne uslužbence. Zahtevajo tudi, da vlada odstopi od zniževanja pravic javnih uslužbencev, kot jih opredeljuje zakon o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014. Ta je po njihovem mnenju v neskladju z ustavo, drugimi veljavnimi predpisi, kolektivnimi pogodbami in kolektivnimi sporazumi, ki so bili sklenjeni v zvezi z izvajanjem kolektivnih pogodb.

"Znižanje mase plač za javne uslužbence za leto 2013 in 2014 ne sme biti večje, kot je bilo dogovorjeno z zakonom o uravnoteženju javnih financ, sporazumom o razrešitvi stavkovnih zahtev z dne 10. maja 2012, dogovorom o ukrepih na področju plač, povračil in drugih prejemkov v javnem sektorju za uravnoteženje javnih financ za obdobje od 1. junija 2012 do 1. januarja 2014 in aneksi h kolektivnim pogodbam," so pojasnili v koordinaciji.

V koordinaciji zahtevajo tudi, da vlada odstopi od namere po zmanjševanju števila javnih uslužbencev, ki presega en odstotek na letni ravni od skupnega števila zaposlenih. Ena od zahtev je tudi odprava kršitev zakona o sistemu plač v javnem sektorju in spoštovanje obveznosti zagotavljanja plač javnih uslužbencev v višini, določeni z veljavnimi predpisi, kolektivnimi pogodbami in kolektivnimi sporazumi.

Sindikati tako pozivajo k odpravi kršitev sporazuma o razrešitvi stavkovnih zahtev z dne 10. maja 2012, dogovora o ukrepih na področju plač, povračil in drugih prejemkov v javnem sektorju za uravnoteženje javnih financ za obdobje od 1. junija 2012 do 1. januarja 2014 ter sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev z dne 13. oktobra 2010. Zahtevajo še utrditev socialne države in ohranitev obsega ter kakovosti vseh javnih storitev, vključno z javno RTV.

"Pozivamo vas, da nemudoma pristopite k pogajanjem za razreševanje izraženih zahtev koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja, saj gre za zahteve, ki bodo v primeru neizpolnitve predstavljale stavkovne zahteve stavkovnih odborov javnega sektorja v splošni stavki javnega sektorja," so v pozivu vladi še zapisali v koordinaciji.

Sindikati javnega sektorja so sicer danes začeli zbirati podpise v podporo zahtevi za razpis referenduma o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014. Predstavniki reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so 12. decembra v državni zbor vložili skoraj 13.300 podpisov za začetek postopkov za razpis referenduma, ker zakon po njihovem mnenju brez dogovora s socialnimi partnerji povsem na novo ureja plačno politiko.