Sindikati navajajo, da je soglasno stališče in sklep sindikalne strani, da vlada z ultimativnim vztrajanjem pri vnaprej opredeljenem cilju, pri čemer ne dopušča nobenega kompromisa glede višine plačne mase, ki jo hoče privarčevati, negira samo bistvo pogajanj in s tem pogajanja.

Za sindikalno stran je izražena zahteva vlade za znižanje mase plač, "kot je povsem enostransko in brez usklajevanja s sindikati opredeljena v proračunu", nesprejemljiva in jo zato zavračajo, so navedli.

Opozarjajo, da je vlada z enostranskimi spremembami normativov na področju visokega šolstva že kršila stavkovne sporazume. Ker tudi na zadnjem sestanku v četrtek niso dobili pisno obljubljenega razreza proračunske postavke "visoko šolstvo" s podatki o masi plač in o predvidenih sredstvih za programe, ki se izvajajo kot javna služba, sklepajo, da se vlada tudi o tem področju ni pripravljena dogovarjati.

Trditev vladne strani, da denarja ni in je zato treba drastično poseči v maso plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, je zavajajoča, menijo. Vlada naj namesto odpuščanj in zniževanja plač zaposlenim v javnem sektorju takoj vrne višino davka na dobiček pravnih oseb nazaj na raven pred spremembo zakona o davku od dohodkov pravnih oseb v letu 2012, so zapisali člani delovne skupine Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Marko Marinčič iz sindikalne konfederacije Pergam ter predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj.

Sindikati bodo pripravili dopolnilne predloge

Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport je v odgovoru zapisalo, da je pričakovalo, da bodo sindikalne organizacije pripravile dopolnilne predloge k predlogu o spremembah standardov in normativov na področju šolstva, ki bi ob danih finančnih okvirih zagotovili ohranitev ravni kakovosti izobraževanja in omejili presežke na najnižjo možno raven.

Poudarjajo, da so si od junija lani prizadevali, da bi s sindikati poiskali skupne rešitve še pred sprejemanjem državnega proračuna za leto 2013, ki bi potem upošteval sprejete dogovore. "Prizadevanja ministrstva so bila neuspešna predvsem zaradi zavlačevanja sindikalnih predstavnikov, ki se o standardih in normativih niso hoteli pogovarjati," so zapisali.

V okviru delovne skupine Znanje in ustvarjalnost kot temelj razvoja so se predstavniki sindikatov in ministrstva skušali dogovoriti o varčevalnih ukrepih v šolstvu. Na ministrstvu opozarjajo, da jih zakonodaja letos zavezuje k zmanjšanju stroškov za izobraževanje za okoli 100 milijonov evrov. Po četrtkovih navedbah sindikatov pa je znižanje mase plač na področju vzgoje in izobraževanja samo za področja osnovnega, srednjega in višjega šolstva predvideno v višini 102 milijonov evrov, za področje predšolske vzgoje pa dodatnih 28 milijonov evrov.

Ravnatelji šol pozvali vlado in sindikate k pogajanjem

Združenje ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije je na današnji seji v Laškem pozvalo vlado in sindikate, da stopijo z okopov in se takoj pričnejo pogajati. V združenju z zaskrbljenostjo namreč spremljajo izjave pristojnih ministrstev o tem, da so varčevalni ukrepi nujnost, so sporočili iz združenja.

V združenju navajajo, da ustrezne strokovne razprave in dialoga, v katerem bi lahko sodelovali kot ravnatelji v času odkar se pripravljajo in sprejemajo varčevalni ukrepi ni bilo in ga ni. Gre bolj za monolog ene, to je vladne strani, menijo ravnatelji.

Po njihovi oceni dodatni ukrepi, ki so napovedani, pomenijo povečanje delovnih obveznosti zaposlenih s hkratnim zmanjšanjem plač zaposlenih v šolah in vrtcih. "To, kar sedaj počne slovenska politika ni prav," pravijo v združenju.

Zato pričakujejo, da politika od županov, poslancev, evropskih poslancev, ministrov, vlade in predsednika države opravi svojo zgodovinsko vlogo in ustavi krčenje sredstev za delo vrtcev in šol. Združenje tudi protestira, saj je varčevanje v javnem sektorju najbolj udarilo po javnem šolstvu in predšolski vzgoji.

"Nepravični varčevalni ukrepi bodo prizadeli vse, posledice pa bodo občutene še dolgo časa, ko bodo učenci že zapustili šolske klopi. Ne dovolimo, da se to zgodi! Za nas gre, za Slovenijo gre," so še zapisali v združenju.

Sindikati javnega sektorja so zaradi varčevalnih ukrepov že napovedali splošno stavko, ki bo 23. januarja.