SVS je kolektivno tožbo zoper državo na sodišče vložil novembra lani, in sicer zaradi kršenja kolektivne pogodbe za javni sektor z izplačevanjem pripravljenosti na domu, ko so pripadniki Slovenske vojske dejansko v službi, na straži, vajah ali terenskem usposabljanju.

Sindikat s tožbo zahteva izplačilo nadur

Dodatek za čas stalne pripravljenosti v višini 20 odstotkov vrednosti delovne ure je namreč namenjen plačevanju javnih uslužbencev za čas, ko so ti doma in so pripravljeni, da v primeru, če bi bilo potrebno, odidejo v službo in pričnejo z delom. V Slovenski vojski pa se pripadnike tudi, ko so v službi in opravljajo vojaško službo na svojem delovnem mestu, od uvedbe novega plačnega sistema v avgustu 2008 plačuje kot za čas pripravljenosti, trdijo v sindikatu.

Sindikat s tožbo zato zahteva izplačilo nadur, saj po besedah Novaka po kolektivni pogodbi ni mogoče izplačati nič drugega za prisotnost na delu izven rednega delovnega časa. Po grobi oceni gre za okoli 30 milijonov evrov.

Sindikat še predlaga, da se plačevanje vojakov uredi na enak način kot pri policistih

Sindikat poleg tega v poravnalnem predlogu predlaga, da se plačevanje vojakov v omenjenih primerih za naprej uredi na enak način kot pri policistih. Vlada bo namreč do konca leta uveljavila ureditev ovrednotenja pripravljenosti na drugem kraju skladno z zakonskimi določbami, in sicer v višini 50 odstotkov urne postavke osnovne plače javnega uslužbenca.

Novak je ob tem povedal, da se državna pravobranilka s poravnavo ni strinjala, vendar je sindikat kljub temu podal poravnalni predlog. Po Novakovih besedah se bo država do njega opredelila v približno enem mesecu.