Salomonska rešitev

Kot so pojasnili v Sindikatu kemične, nekovinske in gumarske industrije (KNG) Slovenije, so pri spremljanju razprave o interpelaciji zaslutili, kar je "nenazadnje delno potrdil tudi minister Gorenak v svojem zagovoru", da je bila med predstavniki koalicijskih strank dogovorjena salomonska rešitev. To pa je po navedbah sindikata, da je "krivda deljena med dvema institucijama, kateri obe vodita člana koalicije, ki sta se sporazumela, da se medsebojno ne bosta napadala in krivila".

Moč in sloga vladne koalicije tudi v razpravi o ministru Gorenaku

Ker je sledljivost postopkov v obeh institucijah tako onemogočena, da ni možno najti pravega krivca, je pač rezultat takšen, da ni kriv nihče, so v današnjem sporočilu za medije zapisali v sindikatu. To po mnenju sindikata subjektivno verjetno res drži, objektivno pa sta prav gotovo kriva oba. "Mahanje z odstopno izjavo v primeru, da se dokaže neposredna krivda, pri čemer kot odgovorna oseba točno veš, da je neposredno krivdo nemogoče dokazati, je zgolj populizem, ki ga nihče več ne jemlje resno," menijo v sindikatu.

Rezultat lahko nezaupanje samo še poglobi

Ob tem so opozorili, da so kopije vloženih podpisov izginile, kar je močno ogrozilo uveljavitev pobude, in da so zgolj z njihovo previdnostjo, ker so kopirali vložene podpise, in vztrajnostjo dosegli, da so se opravile preiskave in da se je to izginotje odkrilo in potrdilo. "Zato takšen rezultat prav gotovo ne more povrniti izgubljenega zaupanja v državne inštitucije, temveč lahko nezaupanje samo še poglablja," so prepričani v sindikatu.

Opozorili so še na razprave koalicijskih poslancev, ki so grajali tako obsežno razpravo o tem problemu, ob čemer so uporabljali izraze, kot je "izguba časa z razpravljanjem o tako drobni zadevi". "Torej je za poslance koalicije ogrožanje ustavne in človekove pravice državljanov v demokratični državi do izražanja svoje volje kljub temu, da so to ocenili kot nedopusten škandal, tako nepomembna zadeva, da o njej ni vredno izgubljati njihovega dragocenega časa. Takšno stališče je nedopustno in skrajno poniževalno do državljank in državljanov," so prepričani v sindikatu.

Gorenak okrepil dvom v njegovo nepristransko in neodvisno ravnanje

Gorenak pa je po mnenju sindikata s tem, da je v zagovoru komentiral vsebino zakona o slabi banki, ki ni v njegovi pristojnosti, še okrepil dvom v njegovo nepristransko in neodvisno ravnanje pri tej zadevi, "saj ima očitno močan motiv, da pobuda za razpis zakonodajnega referenduma o slabi banki ne uspe".

Pozitivna Slovenija je interpelacijo zoper Gorenaka vložila zaradi izgube kopij 36 obrazcev s podpisi podpore k pobudi za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o slabi banki, ki jo je vložil sindikatu KNG. Za Gorenakovo razrešitev je v torek glasovalo 37 poslancev, zaupnico pa mu jih je izreklo 48.