Glavnino sprememb zakona bodo danes najverjetneje uskladili, sicer pa si v koordinaciji predvsem želijo vedeti, kakšen učinek bodo imele spremembe, od česar bodo odvisna tudi pogajanja. »Če bo omogočeno, da vlada zagotovi normalno izvajanje javnih služb in ob tem tudi plače javnim uslužbencem, potem ni nekih težav,« je v torek povedal Posedi.

Koliko vrvi ima še vlada?

Sindikat državnih organov Slovenije medtem predlaga nov člen, na podlagi katerega bi posamezni proračunski uporabnik lahko prenesel sredstva iz drugih postavk proračuna v maso za plače, ko je ugotovljen prihranek na podlagi programa gospodarjenja in racionalizacije poslovanja.

Pogajanja o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela bodo sledila v četrtek. Ob prihodu na današnja pogajanja je Posedi pojasnil, da bo takrat sindikalna stran vladni najverjetneje znova pojasnila vzroke za januarsko splošno stavko.

»Od vlade pričakujemo, da bo nekako ugotovila, koliko vrvi še ima in kdo je pripravljen z njo skakati neznano kam,« je dodal in tudi danes potrdil, da protipredloga varčevalnih ukrepov sindikati zagotovo ne bodo podali. Kot pravi, so namreč že jeseni jasno povedali, da si ne želijo dodatnih posegov in da tudi prostora za to več ni.

Treba je preprečiti novo stavko

Zato Posedi predvsem pričakuje, da bo glavni vladni pogajalec, minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant spoznal, da je treba odpraviti razloge za zadnjo stavko ter preprečiti nove. Omenil je možnost, da bi se nato lahko pogovarjali o ukrepih za prihodnje leto, saj da imajo do takrat še dovolj časa. »Za letos pa se bojim, da so nekateri vlaki že odpeljali,« je povedal.

Virant, ki se sicer danes udeležuje Salzburškega foruma v Varšavi, je že ob robu ponedeljkovih pogajanj dejal, da v četrtek pričakuje odgovor sindikatov na vladne predloge, takrat pa da bodo predstavili svoj približevalni predlog.

Pogajanj ne odklanjamo, a je poseganje zgolj na odhodkovno stran nesprejemljivo

Za sindikat državnih organov je trenutni vladni varčevalni predlog neutemeljen. Sekretar sindikata Drago Ščernjavič je zato danes predstavil predpogoje za vladno stran in pričakuje, da jih bo ta upoštevala pri svojem približevalnem predlogu. Pogajanj sicer ne odklanjajo, a opozarjajo, da je poseganje zgolj na odhodkovno stran nesprejemljivo.

Kot je na današnji novinarski konferenci dejal Ščernjavič, pri masi sredstev za plače v republiškem odboru sindikata vidijo možne rezerve na prihodkovni strani in tudi notranje rezerve pri mnogih delodajalcih. Od vlade zahtevajo analizo stanja izvajanja odhodkov, opredelitev izhodiščnih in ciljnih vrednosti kazalnikov ter določitev izvajanja varčevalnih korakov.

Nižanje plač naj napovedo vse tri veje oblasti

Stavkovni odbor šolskega sindikata Sviz je vladne predloge zavrnil že v torek, a hkrati pogojno dopustil nadaljnja pogajanja. Zahtevajo, da vse tri veje oblasti napovejo znižanje svojih plač, ki bo večje od znižanja plač javnim uslužbencem, in dogovor o časovno vnaprej omejenih ukrepih.

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je danes izrazil pričakovanje, da bo te odločitve vladna stran vzela »z vso resnostjo in skrbnostjo«, pričakuje pa tudi pritrdilne odgovore. V nasprotnem primeru se bo po njegovih ocenah isti trenutek začelo zapletati.