Protestnike je spremljala tudi policija, ki je skrbela predvsem za varnost v prometu.

Vlada naj pade

Peter Petrovčič iz gibanja Vseslovenska ljudska vstaja je poudaril, da njihove zahteve s konca lanskega leta še niso uresničene. Ob tem je prepričan, da je tudi vlada Alenke Bratušek naredila škodo, zato se bodo zavzemali, da tudi ta vlada pade. Ob tem je dodal, da bodo z zahtevami vztrajali. »Na ulicah smo že četrti letni čas, danes smo tu zaradi javnega zdravstva, jutri bomo zaradi kmetijstva, ni pomembno, važno je, da smo,« je pristavil Petrovčič, ki ga poznajo tudi pod imenom Kričač.

Bolniki morajo postati središče zdravstvenega sistema

Danijel Bešič Loredan iz Iniciative zdravnikov, ki je pobudnica shoda, je med drugim poudaril, da od vlade zahtevajo pripravo temeljev za celovito prenovo javnega sistema. »Zahtevamo transparentno porabo v javnem zdravstvenem sistemu, želimo si socialno pravičen sistem zdravstvenega zavarovanja, ki naj temelji na solidarnosti, zahtevamo široko dostopen javni zdravstveni sistem, ničelno stopnjo korupcije v zdravstvenem sistemu, zahtevamo tudi kazen za dokazano korupcijo,« je dejal. »Bolniki morate postati središče zdravstvenega sistema, to je vaša in naša pravica,« je prepričan.

»Zdravstvo je naša last« in »Proti diktaturi kapitala«

Nekateri protestniki so nosili zastave z datumi dosedanjih vstaj, spet drugi so se za ohranitev pravičnosti zdravstvenega sistema zavzemali z napisi na majicah. S transparenti so protestniki zahtevali »javno socialno zdravstveno varstvo« in konec korupcije. Videti je bilo tudi gesla proti načrtovani privatizaciji. Med pohodom pa so vzklikali »Zdravstvo je naša last« in »proti diktaturi kapitala« ter pozivajo na ulice.

Zbrani na shodu in mimoidoči so lahko podpisali tudi peticijo za ohranitev družinske medicine.

Kot so v izjavi za medije pojasnili predstavniki gibanja za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva, želijo s shodom javnosti povedati, da je treba prekiniti s korupcijo, ohraniti javne zavode in pravice bolnikov, koncesije pa omejevati. Predstavniki Društva študentov medicine Slovenije so izrazili skrb, ali bodo sploh lahko dobili službo, kljub temu da manjka zdravnikov.

Pomemben steber države, ki mora obstati

Kirurg Erik Brecelj je poudaril, da je javno zdravstvo pomemben steber te države, ki mora ostati. Zato se po njegovih besedah zavzemajo za to, da se politika začne s tem ukvarjati, prizna probleme in jih začne reševati.

Dejal je, da si pred 22 leti na istem mestu ni predstavljal, da bo zopet tu, ker se sistem sesuva. Dodal je, da razpad zdravstvenega sistema pomeni, da nas vodijo skorumpirani posamezniki, z ohranitvijo tega sistema pa državi vračamo samostojnost, ki jo izgublja. »Ni šlo samo za denar, šlo je za dehumanizacijo naših državljanov,« je prepričan.

Dodal je še, da je ključnega pomena to, da se začne govoriti o težavah v zdravstvu, politika pa se mora nanje ustrezno odzvati.

Po njegovih besedah ne gre samo za daljšanje čakalnih vrst in slabo oskrbo bolnih, ampak to pomeni tudi, da se strinjamo z dejstvom, da nismo sposobni reševati lastnih težav.

Ključen element socialne države

Da je javno zdravstvo ključen element socialne države, meni tudi sindikalist Branimir Štrukelj. »Če tega ni, potem ne more biti tudi javnega šolstva, ne socialnih transferjev, ne solidarnostnega pokojninskega sistema,« je dejal v izjavi za medije na shodu. Kot je poudaril, pri dostopu do zdravja denar ne sme igrati nobene vloge. Shoda se je udeležil tudi sindikalist Dušan Semolič, ki je izrazil podporo spremembam, ki bodo krepile javno zdravstvo.

Vrhunec podpornik javnega zdravstva

Prizadevanja Iniciative zdravnikov podpirajo tudi v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Njegov generalni direktor Simon Vrhunec je poudaril, da je velik podpornik javnega zdravstva, saj lahko po njegovem mnenju samo javno zdravstvo zagotovi pravične zdravstvene storitve na solidaren način.

Kot je dejal, sedanja vlada še ni imela veliko časa, da bi kaj popravila. »Ne gre samo za zdajšnjo vlado, že nekaj let imamo priložnost, da pripravimo spremembe v korist javnega zdravstva - predvsem gre tu za področje podeljevanja koncesij in za zmanjševanje sredstev za javno zdravstvo,« je pojasnil. Dodal je, da večina razvitih evropskih držav porabi za javno zdravstvo veliko več kot Slovenija. Po njegovem mnenju se moramo bati tega, da se zasebna sredstva v zdravstvu povečujejo na račun javnih.

Uroš Lubej iz Vseslovenske ljudske vstaje je poudaril, da gre na današnjem shodu za zahteve, ki so jih postavili že decembra lani - torej za ohranitev socialne države. Med podporniki na shodu je tudi nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek iz gibanja in stranke Trs, ki meni, da je zdravstvo eno izmed ključnih področij, ki pa ga uničujejo od osamosvojitve naprej. Meja med zasebnim in javnim mora biti po njegovem mnenju v zdravstvu jasna.

Podpora 20 društev

Shod na današnji dan državnosti sicer podpira okoli 20 društev, organizacij in gibanj, med njimi tako sindikalni centrali Pergam in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), kot tudi Združenje manager Slovenije. Pridružujejo se mu vstajniško gibanje Vseslovenska ljudska vstaja (VLV) in gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva, pa tudi nekateri zavodi, denimo Univerzitetni klinični center Ljubljana. Podpora prihaja tudi od kulturnikov, shod namreč podpirata tudi Koordinacija kulturnih organizacij Slovenije in Društvo slovenskih pisateljev.

Minister za zdravje Tomaž Gantar podpira nekatere stvari, ki jih izpostavlja Iniciativa zdravnikov, zato se mu shod zdi smiseln, je dejal v minulih dneh. V shodu prej zaznava podporo delu ministrstva kot pa protest. Tudi na ministrstvu se namreč po njegovih besedah zavedajo korupcije v zdravstvu, želijo transparentno delo in javno zdravstvo. Del tega naj bi zagotovili tudi s ta teden predstavljeno novelo zakona o zdravstveni dejavnosti.

Na ulici se izgublja resnost problema

Zato pa pri shodu ne sodeluje sodelovala Koordinacija zdravniških organizacij, čeprav se s stališči in zahtevami Iniciative zdravnikov strinja, a meni, »da se na ulici išče populistične rešitve in izgublja resnost problema«.

Iniciativa zdravnikov se predvsem zavzema za transparentno porabo sredstev v zdravstvenem sistemu, socialno pravičen sistem zdravstvenega zavarovanja, široko dostopen javni zdravstveni sistem in za ničelno toleranco korupcije v zdravstvu.

18. 49 Peter Petrovčič, gibanje VLV: Naredili bomo vse, da pade vlada Alenke Bratušek.

18. 47 Brecelj je v nagovoru zbranih dejal, da si pred 22 leti na istem mestu ni predstavljal, da bo zopet tu, ker se sistem sesuva. Dodal je, da razpad zdravstvenega sistema pomeni, da nas vodijo skorumpirani posamezniki, z ohranitvijo tega sistema pa državi vračamo samostojnost, ki jo izgublja.

18. 45 Kakšna polovica udeležencev shoda je že zapustila Trg republike.

18. 43 Na trgu republike se še vedno vrstijo govori, v katerih opozarjajo na težave v zdravstvu. Rapar Darko Nikolovski pa je »eno odrepal«.

18. 40 Po ocenah policije se je na shodu zbralo med 3000 in 4000 protestnikov.

18. 30 Uroš Lubej iz Vseslovenske ljudske vstaje je poudaril, da gre na današnjem shodu za zahteve, ki so jih postavili že decembra lani - torej za ohranitev socialne države. Med podporniki na shodu je tudi nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek iz gibanja in stranke Trs, ki meni, da je zdravstvo eno izmed ključnih področij, ki pa ga uničujejo od osamosvojitve naprej. Meja med zasebnim in javnim mora biti po njegovem mnenju v zdravstvu jasna.

18. 25 "Vsi imamo pravico biti zdravljeni. Nobena vlada zaradi korupcije ni bila pripravljena spremeniti zdravstvenega sistema."

18. 22 Da je javno zdravstvo ključen element socialne države, meni tudi sindikalist Branimir Štrukelj. "Če tega ni, potem ne more biti tudi javnega šolstva, ne socialnih transferjev, ne solidarnostnega pokojninskega sistema," je dejal v izjavi za medije na shodu. Kot je poudaril, pri dostopu do zdravja denar ne sme igrati nobene vloge.

18. 20 Kirurg Erik Brecelj je poudaril, da je javno zdravstvo pomemben steber te države, ki mora ostati. Zato se po njegovih besedah zavzemajo za to, da se politika začne s tem ukvarjati, prizna probleme in jih začne reševati.

18. 18 Predstavniki Društva študentov medicine Slovenije so izrazili skrb, ali bodo sploh lahko dobili službo, kljub temu da manjka zdravnikov.

18. 15 "Sramota je, da morajo posamezniki za svojce v bolnišnicah sami kupovati klime"

18. 13 Protestniki s transparenti zahtevajo "javno socialno zdravstveno varstvo" in konec korupcije. Videti je tudi gesla proti načrtovani privatizaciji.

18. 10 Protestnike spremlja tudi policija, ki skrbi predvsem za varnost v prometu.

18. 07 Po poročanju Slovenske tiskovne agencije je zbranih nekaj tisoč ljudi.

18. 05 Protestniki bodo svoje zahteve izrazili tudi pred parlamentom.

18. 02 Protestniki so prispeli na Trg republike.

17. 58 Pri shodu ne sodeluje Koordinacija zdravniških organizacij, čeprav se s stališči in zahtevami Iniciative zdravnikov strinja, a meni, "da se na ulici išče populistične rešitve in izgublja resnost problema".

17. 53 Skupinski vzkliki: Zdravstvo je naša last!

17. 50 Minister za zdravje Tomaž Gantar podpira nekatere stvari, ki jih izpostavlja Iniciativa zdravnikov, zato se mu shod zdi smiseln. V shodu prej zaznava podporo delu ministrstva kot pa protest. Tudi na ministrstvu se namreč po njegovih besedah zavedajo korupcije v zdravstvu, želijo transparentno delo in javno zdravstvo. Del tega naj bi zagotovili tudi s ta teden predstavljeno novelo zakona o zdravstveni dejavnosti.

17. 47 Protesta se je udeležilo več znanih obrazov: Erik Brecelj, Dušan Keber, Branimir Štrukelj, Dušan Semolič, Igor Vidmar in drugi.

17. 45 Protestniki so se s Kongresnega trga zavili na Slovensko cesto(polovica je je zaprte), potem so zavili pred ministrstvo za notranje zadeve.

17. 40 Protestniki med pohodom kričijo: Na ulice, na ulice!

17. 35 Protestniki so se s Kongresnega trga prek Slovenske ceste odpravili pred parlament, na Trg republike.

17. 30 Nekateri protestniki nosijo zastave z datumi dosedanjih vstaj, nekateri pa se za ohranitev pravičnosti zdravstvenega sistema zavzemajo z napisi na majicah.

17. 25 Na Kongresnem trgu okoli 1000 protestnikov.

17. 15 Podpisniki peticije od vlade zahtevajo:

- ureditev zakonodaje, ki bo zdravnikom družinske medicine omogočala strokovno delo,

- takojšnjo odpravo poplave birokratskih opravil,

- tri dni bolniškega staleža brez obiska osebnega zdravnika,

- prepoved opravljanja hkratnega dela zdravnika na dveh ali več delovnih mestih,

- pospešeno zaposlovanje specializantov družinske medicine, ker jih v naslednjih letih potrebujemo najmanj 750,

-ureditev urgentne službe,

- urejeno, zadostno in pregledno financiranje naših osebnih zdravnikov.

17. 06 Kongresni trg je poln protestnikov, na njem se podpisuje peticija proti uničenju zdravstva.

17. 03 Med protestniki je opaziti tudi Dušana Semoliča, predsednika ZSSS, ki podpira protest za enakopravno zdravstvo.

16. 59 »Shoda pa ne podpirajo dvoživke, torej vse tiste organizacije in posamezniki, ki so poslovno vpeti v zdravstvo in jim trenutna ureditev odgovarja za osebne in finančne interese, interese lobijev in njihovih žepov ter bančnih računov, posejanih po davčnih oazah,« je pred dnevi poudaril Peter Petrovčič iz gibanja Vseslovenska ljudska vstaja (VLV).

16. 55 Zdravnik Erik Brecelj je za Dnevnik.si povedal, da je ključnega pomena to, da se začne govoriti o težavah v zdravstvu, politika pa se mora nanje ustrezno odzvati.

16. 52 Na Kongresnem trgu je trenutno okoli sto ljudi. Med njimi je tudi nekaj obrazov, ki smo jih opazili tudi na drugih vstajah.

16. 50 Shod podpira okoli 20 društev, organizacij in gibanj, med njimi tako sindikalni centrali Pergam in ZSSS, kot tudi Združenje manager Slovenije, pridružujejo se vstajniško gibanje VLV in gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva, pa tudi nekateri zavodi, denimo Univerzitetni klinični center Ljubljana. Podpora prihaja tudi od kulturnikov, shod namreč podpirata tudi Koordinacija kulturnih organizacij Slovenije in Društvo slovenskih pisateljev.