Izbrisanim država grozi z novo pastjo, ki jo vsebuje zadnji predlog zakona o odškodninah. Tokrat namreč ministrstvo za notranje zadeve pod vodstvom Gregorja Viranta izbrisanim ponuja navidezno izbiro: bodisi se lahko odločijo za upravni postopek, kjer bi ponujene pavšalne odškodnine znašale štirideset evrov za mesec izbrisa (prejšnji predlog je bil trideset evrov), bodisi lahko odškodnine zahtevajo v sodnem postopku. Vendar bi Virant pri tem najvišjo možno dosojeno odškodnino omejil na 2,5-kratnik odškodnine, ki bi jo »teoretično« izbrisani dosegel v upravnem postopku.

V predlogu zakona je ministrstvo oceno finančnih posledic tokrat postavilo na petinsedemdeset milijonov evrov, medtem ko jih je po prejšnji različici ocenilo na dvaintrideset milijonov.

Izbrisani so nad ponudbo, ki naj bi jim jo minister uradno predstavil šele v petek, ogorčeni. »Izbira« je namreč nemogoča: če se izbrisani odloči za upravni postopek, naj bi mu pripadlo ponižujočih štirideset evrov na mesec, če se poda v tožbo, pa se podvrže dolgotrajnemu postopku, katerega izid je (cinično) negotov, saj so sodišča doslej zahtevke zavračala, češ da so zastarali. Povrh tega je najvišja odškodnina še finančno omejena na približno 26.000 evrov (po našem izračunu največ približno 29.000 evrov, če bi upoštevali najdaljše zakonske roke), četudi je dejanska škoda, ki so jo utrpeli posamezni izbrisani, presegla večkratnik tega zneska. Hkrati je Evropsko sodišče za človekove pravice šestim izbrisanim že dosodilo po 20.000 evrov odškodnine zgolj za nematerialno škodo, o materialni, ki je mnogo višja, pa bo odločilo v kratkem.

Predstavniki izbrisanih sicer opozarjajo, da bi morali biti upravičeni do najmanj 260 evrov na mesec, kolikor znaša socialna podpora.

K protestnemu bojkotu petkovega sestanka pri Virantu se po naših informacijah za zdaj nagiba društvo izbrisanih, ki ga zastopa nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic. Preostali dve društvi se o udeležbi še odločata, v vsakem primeru pa lahko – po enaindvajsetih letih podobnih manipulacij – minister pričakuje oster odziv.