Po noveli bi morala biti Zdravljica kot himna v celoti obvezno izvajana na državnih slovesnostih ob državnih praznikih, ob priložnostih, ko bi lahko izvedba celotne Zdravljice povzročila težave, pa bi se lahko himna izvajala tudi v skrajšani verziji (denimo športnih dogodkih). Tudi takrat pa bi morali izvajati njeno drugo in nato sedmo in ne zgolj sedmo kitico.

Takšna določitev himne je bolj skladna z ustavo

Kot je na novinarski konferenci povedal poslanec SDS Tomaž Lisec, je takšna določitev himne bolj skladna z ustavo, ki za himno določa celotno Zdravljico. Predlog po njegovih besedah podajajo tudi zato, ker je na pomanjkljivost zdajšnje ureditve himne že pred časom opozoril tudi Boris Pahor.

Poleg javnega poveličevanja vseh totalitarnih režimov in javne uporabe njihovih simbolov ter poveličevanja njihovih predstavnikov bi bila z novelo prepovedana tudi uporaba slovenske himne, grba in zastave v povezavi s simboli ali predstavniki totalitarnih režimov. Prepoved uporabe simbolov totalitarnih sistemov pa ne bi veljala za namene izobraževanja, informiranja in muzejskih zbirk.

Zaostritev denarnih kazni za zlorabo grba, zastave in himne

Takšna ureditev po besedah Lisca sledi ustavni ureditvi države in vrednotam domoljubja, ki jih SDS po njegovih besedah postavlja med temeljne vrednote svojega programa.

Z novelo bi zaostrili tudi denarne kazni za zlorabo grba, zastave in himne ter dodali kazni za prepoved poveličevanja totalitarnih režimov. »Ob tem poudarjamo, da je Slovenija prijazna država, zato je prav, da vsi, ki smo tukaj doma, in tudi tisti, ki sem prihajajo začasno ali za stalno, spoštujemo našo zgodovino, vrednote in simbole,« je še dejal Lisec.