Kot so v SDS zapisali v zahtevi za sklic seje odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, gre za omejitev ustavne pravice svobode izražanja in sodelovanja pri upravljanju javnih zadev.

Janković je preko direktorice mestne uprave Jožke Hegler v ponedeljek mestnemu svetniku Pavlinu s fizično silo preprečil sodelovanje na seji mestnega sveta Mestne občine Ljubljana (MOL), so pojasnili. "Takšno obnašanje je iz zgodovine znano kot predhodnica uvedbe diktatur in kaže odnos župana do standardov demokratične družbe," menijo v poslanski skupini SDS.

Dejstvo, da so izvoljenemu predstavniku predstavniškega organa MOL preprečili udeležbo na seji in to celo s fizično silo, po oceni poslank in poslancev SDS predstavlja nedopusten poseg v z ustavo zajamčene ustavne pravice, prav tako pa predstavlja nedopusten poskus rušenja dostojanstva in integritete izvoljenega predstavnika ljudstva.

Predlagatelji sklica nujne seje se sprašujejo, ali je takšno ravnanje pokrito s tihim strinjanjem vladne koalicije in predsednice vlade Alenke Bratušek, ker niso zaznali nobene reakcije, ki bi nakazovala, "da se vladna koalicija in predsednica vlade kakorkoli ograjuje od nezaslišanih ravnanj, ki pomenijo resno grožnjo za obstoj predstavniške demokracije".

Poslanska skupina SDS predlaga, da člani odbora po opravljeni razpravi na seji sprejmejo dva sklepa. In sicer, da odbor "ostro obsoja napad župana MOL Zorana Jankovića zaradi poskusa rušenja ustavnega reda in zanikanja ustavnih pravic svetniku MOL Jerneju Pavlinu". Poleg tega pa predlagajo, da odbor pozove ministrstvo, pristojno za lokalno samoupravo, da v okviru svojih pristojnosti ukrene vse potrebno, da bo v predstavniškem organu MOL zagotovljeno spoštovanje ustave in zakonodaje s področja lokalne samouprave.

Novembrska seja ljubljanskega mestnega sveta se je sicer začela 11. novembra, a jo je župan prekinil. Dogajanje je namreč z manjšima kamerama snemal Pavlin, ki ga je Janković po izreku opomina in ukora zaradi snemanja izključil s seje. Ker je Pavlin ni zapustil, je župan sejo prekinil.

V ponedeljek pa so trije varnostniki Pavlinu preprečili, da bi se udeležil nadaljevanja seje mestnega sveta. Vodja svetniške skupine SDS Mirko Brnič Jager je zato poklical policijo, člani svetniške skupine pa so se poleg tega odločili za obstrukcijo seje.