»Organizirali in plačali bodo avtobusne prevoze, zato da bi mobilizirali čim večje število privržencev. Shod bo sicer formalno potekal pod organizacijo Zbora za republiko,« so sporočili. Datum shoda je bil določen šele po tem, ko so spletne protestne skupine izglasovale datum in lokacijo 3. vseslovenske ljudske vstaje, opozarjajo.

SDS: »Nismo organizator zborovanja, se ga bomo pa z veseljem udeležili«

Danes so se na pismo odzvali v SDS. Zatrjujejo, da niso organizator zborovanja, se ga bodo pa z veseljem udeležili, ker menijo, da Zbor odpira prave teme za razpravo. »Obenem pozdravljamo pristop Zbora za republiko, ki zborovanje organizira odgovorno, v skladu z zakonom in tako že s tem aktom izraža spoštovanje do pravne države. Slovenska demokratska stranka bo kot vedno branila ustavno pravico do mirnega zborovanja. To pravico smo vedno priznavali vsem, zato je povsem jasno, da si jo ne bomo pustili vzeti,« so zapisali v sporočilu za javnost. Zapisali so še, da obžalujejo in obsojajo sovražno govorico ter neresnične obtožbe v sporočilu samozvane »ljudske vstaje«.

Preberite ZA NAJVEČJI KULTURNI PRAZNIK SOOČENJE DVEH NASPROTUJOČIH SI PROTESTOV NA KONGRESNEM TRGU

Na odziv SDS so se še enkrat odzvali iz skupine Vseslovenska ljudska vstaja. Opozarjajo, da Janez Janša in ozek krog njegovih sodelavcev s svojimi sporočili še naprej zavajajo slovensko javnost. Pravijo, da v SDS sicer trdijo, da je organizator mitinga resnice Zbor za republiko, a pri tem zamolčijo, da je pobuda za takšno zborovanje prišla s strani stranke že 11. januarja letos, na dan Druge vseslovenske ljudske vstaje, ko so na svojem shodu prek twitterja napovedali 30 tisoč udeležencev.

V skupini zatrjujejo, da imajo dokaze za aktivno mobilizacijo članstva SDS za udeležbo na shodu, da svojim članom zagotavljajo prevoz, zaželeno pa je, da s seboj pripeljejo tudi prijatelje in znance. »Pri tem svojemu članstvu tudi jasno povedo, da gre za obrambo strankarskega šefa Janeza Janše,« so zapisali v izjavi za javnost in dodali, da bo SDS na shodu pokazala organiziranost in svojo moč. »Očitno je torej, da gre za strankarski shod pod krinko civilne družbe,« so prepričani v skupini.

V skupini zavračajo obtožbe SDS glede ljudskih vstaj, da gre za skrajna gibanja in spominjajo, da nasilja ni bilo, demonstracije pa da so bile demokratične, na katerih so udeleženci zahtevali bolj pravično in socialno Slovenijo.

»Žalostno je, da se Slovenska demokratska stranka in Zbor za republiko po dvajsetih letih demokracije zgleduje po režimih, proti katerim smo se borili v času osamosvojitve,« so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da smo bili tovrstnim zrežiranim mitingom nazadnje priča v Srbiji, ko jo je še vodil Slobodan Milošević. Izpostavljajo, da je ta skliceval shode v svojo podporo na isti dan in na lokacijah, kjer so bile napovedane tudi protirežimske demonstracije. „Seveda je zaradi razgrete atmosfere prišlo do konfliktov in fizičnih obračunavanj med navadnimi ljudmi,“ so zaključili.