Janša: Upam, da bo vladalo bolje kot sestavljalo

Premier, ki opravlja tekoče posle, Janez Janša ministrske liste dopoldne ob prihodu na vrh EU v Bruslju ni želel komentirati, ker da je ne pozna. Je pa po njegovih besedah treba vsakomur dati priložnost. »Upam pa, da se bo vladalo bolje, kot se je sestavljalo,« je dodal.

Foto: Kdo so ministrski kandidati Bratuškove?

V strankah, ki niso del nove koalicije, nad ministrsko listo niso navdušeni. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko ocenjuje, da je bilo s pripravo ministrske ekipe precej težav in dodaja: »Kar je bilo predlagano zadnjo sekundo, je izhod v sili.«

Težave pri kandidatu za finančnega ministra

Glede kandidata za finančnega ministra, sicer direktorja Upravljavskega centra za finančno upravljanje NLB, Uroša Čuferja pa ocenjuje, da gre pri kandidatu za povezavo z Banko Slovenije, zato meni, da bodo verjetno nastale težave »pri prikrivanju ali zadrževanju določenih nujno potrebnih podatkov za reševanje položaja«.

Po mnenju vodje poslancev SLS Mihaela Prevca je koalicijska pogodba slaba, zato se mu zdi tudi logično, da so nastale težave pri iskanju ministrov. Vodja poslancev NSi Matej Tonin pa je ministrsko listo ocenil kot »kar divji cvet«.

V tem času potrebujemo divje cvetove

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer o ekipi ministrov ni želel govoriti, na Toninovo oceno, da je lista »kar divji cvet«, pa se je odzval z besedami, da so časi takšni, da potrebujemo prav to. Predsednik DZ Janko Veber (SD) je komentiral le izbor kandidatov, ki so jih predlagali v SD in dejal, da so se potrudili in izbrali resnično zelo kompetentne kandidatko in dva kandidata.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je priznal, da je za kandidata za finančnega ministra izvedel iz medijev. A tega ne jemlje kot slabost, saj da je to odločitev mandatarke. Predsednik DL Gregor Virant izjav za medije ni želel dajati. Virant je sicer članom stranke napisal pismo in jim pojasnil razloge za vstop stranke v vlado. Kot je izpostavil, se je s tem končala dva meseca trajajoča politična kriza.

Mandatarka je stežka v posadko pritegnila znane ljudi

Po oceni analitika, odgovornega urednika tednika Demokracija Metoda Berleca, je v ministrski listi precej imen, ki so slovenski javnost relativno neznana, to pa po mnenju drugega analitika, urednika Sobotne priloge Alija Žerdina, kaže, da je imela mandatarka velike težave, da bi pritegnila v posadko znane ljudi.

Berlec izpostavlja, da je kvota ministrskih kandidatov iz PS bolj »tretjerazredna liga«. Na vprašanje, zakaj je imela Bratuškova težave z vabljenjem ljudi v svojo posadko, pa se po mnenju Žerdina ponuja en odgovor, »in sicer to, da v sami poslovni skupnosti ta poskus ni bil prepoznan kot dovolj kredibilen, da bi ljudje odločili, da v to ekipo vstopijo«.

Ekipa ni ne prepričljiva ne verodostojna

Predlagana ministrska ekipa po mnenju predsednika Zbora za republiko in nekdanjega pravosodnega ministra Lovra Šturma ter Uroša Lubeja iz odbora Vseslovenske ljudske vstaje ni prepričljiva niti verodostojna. Prioritete nove vlade so za Lubeja popolnoma zgrešene, za Šturma pa »samo floskule«, za katere bo težko presoditi, ali so uresničene ali ne.

Farsa z iskanjem finančnega ministra udarila po kredibilnosti Alenke Bratušek

Za Šturma je popolna neznanka ime za vodenje finančnega resorja, pa tudi nekatera imena drugih ministrskih kandidatov v tem trenutku »ne vlivajo zaupanja, da bi imeli dovolj izkušenj«. Podobno meni tudi Uroš Lubej.

Dogovor ne pa poglabljanje konflikta

Še vedno odmeva tudi koalicijska pogodba, ki so jo koalicijske partnerice (PS, SD, DL in DeSUS) podpisale v sredo. V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije po besedah njihovega predsednika Branimirja Štruklja pri morebitnih posegih koalicije v maso plač v javnem sektorju pričakujejo socialni dialog. Opozarjajo tudi, da so zahteve z januarske splošne stavke ostale odprte, pri čemer pričakujejo, da bodo razrešene s stavkovnim sporazumom, torej »z dogovorom, ne pa s poglabljanjem konflikta«.

Vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Janez Posedi napovedi ob vnovičnih posegih v maso plač težko razume, za kaj gre, ker že posegi prejšnje vlade po njegovih navedbah niso bili sprejemljivi, tako da dvomi, da lahko načrtujejo dodatne.

Kulturniki zadovoljni z ministrstvom, ne pa s kandidatom

Kulturniki so zadovoljni, saj jim koalicijska pogodba vrača samostojno ministrstvo za kulturo, kritični pa so do kandidata za kulturnega ministra Uroša Grilca. Predstavnik Koordinacijskega odbora kulture Slovenije Igor Koršič je povedal, da je bilo pri tem spregledano njihovo bistveno sporočilo, saj so želeli imeti besedo pri imenovanju novega ministra, pristojnega za kulturo. Doslej so, tako Koršič, »delali s kulturo, kot svinja z mehom«. Morda bo zdaj nekoliko drugače, pa vendar po Koršičevem mnenju ne bistveno.

V sodstvu in tožilstvu pozdravljajo napoved nove koalicije, da si bo prizadevala za več dialoga z njimi. Na vrhovnem sodišču pojasnjujejo, da je dialog potekal že zdaj, se ga da pa izboljšati.

Okrepitev dialoga

Tudi generalni državni tožilec Zvonko Fišer napoved okrepitve dialoga pozdravlja, če bo ob tem spoštovana samostojnost državnega tožilstva in ta ne bo uporabljen za neposredno ali posredno vplivanje izvršne veje oblasti na državno tožilstvo.

V sodstvu podpirajo tudi namero za vzpostavitev sodnih okrožij, medtem ko so manj naklonjeni (prehitremu) zmanjševanju števila sodnikov, kar stranke PS, SD, DL in DeSUS prav tako napovedujejo.

Predstavniki delodajalcev, menedžerjev in delavcev od novih ministrov, predvsem tistih, katerih resorji se nanašajo na gospodarstvo, pričakujejo ukrepanje za izboljšanje stanja v gospodarstvu in sodelovanje pri sprejemanju rešitev.

Židan pravi kandidat

Kmetijska stroka si je enotna, da je Dejan Židan pravi kandidat za ministra za kmetijstvo in okolje, saj je bil v preteklosti že kmetijski minister in ima tudi sicer dovolj izkušenj in znanja, da bo kos nalogam. Od Stanka Stepišnika, kandidata za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo, pa gospodarstveniki pričakujejo, da bo imel več posluha zanje.

Kolegij DZ je sicer sklenil, da bo DZ o ministrski ekipi odločal v sredo, medtem ko bodo zaslišanja kandidatov in kandidatk pred delovnimi telesi DZ potekala v ponedeljek in torek.