Poslanka SD in namestnica vodje poslanske skupine SD Majda Potrata je danes predstavila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žige Turka. Pri SD so sklenili vložiti interpelacijo, ki šteje 8 točk, te pa se nanašajo na očitke neizpolnjevanja nalog, ki bi jih kot minister moral izpolniti, ali pa delovanje v nasprotju s pristojnostmi ministra.

Potratova je opozorila na prekomerne posege v finance izobraževalnih ustanov, s katerimi si ni prihajal v navzkrižje zgolj s SD, temveč tudi z zainteresirano javnostjo. Kot sporne je omenila tudi posege v mrežo srednjih šolo ter nižanje normativov in standardov.

Med očitki je Potratova naštela tudi konflikt interesov posameznih vodilnih nosilcev na MIKZS, ustavna presoja v zvezi z zakonom o loteriji in razrešitve članov nadzornega sveta RTV.

Turk: Interpelacija je politični manever neke stranke

Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk se je na vloženo interpelacijo odzval na družbenem omrežju Twitter. »Interpelacija je politični manever neke stranke, ki ga pač kasiram kot še toliko drugega. Odgovoril bom vsebinsko, izčrpno in na vse,« je zapisal.

Pozneje je v zvezi z interpelacijo še ocenil, da je vložena interpelacija »predvsem politični dokument, s katerim želijo predlagatelji testirati podporo, ki jo ima vlada v Državnem zboru«. »Ker za namen takega preverjanja ustava predvideva ustrezne mehanizme, začenši s konstruktivno nezaupnico, eksperimentiranje na koži enega ministra znižuje nivo politične kulture v državi,« je dodal.

Napovedal je, da bo vsebino interpelacije komentiral, ko jo bo prebral in preučil. »Že sedaj pa želim poudariti, da sem ves ta čas deloval v korist izobraževanja, znanosti, kulture in športa, seveda v okviru pravnih in finančnih omejitev, ki jih postavljata zakonodaja in proračun ter v skladu s koalicijsko pogodbo, ki jo je pred letom dni podpisalo pet strank. Stranke, ki se sedaj opredeljujejo za opozicijo, tega, kot so izjavili njihovi najvišji predstavniki, niso naredile zaradi ukrepov ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, zato pričakujem njihovo podporo,« je še povedal Turk, ki se veseli priložnosti, da odgovori na vse očitke.

Tanko: Interpelacija ni akt, s katerim bi se naredilo nekaj dobrega za državo

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je v izjavi za medije ocenil, da današnja vložitev interpelacije SD proti enemu od ministrov ni dejanje, ki bi sledilo temu dogovoru pri predsedniku republike.  "Vsekakor to ne pomeni, da bodo podpirali rešitve, za katere so se dogovorili in pomeni tudi neke vrste pobalinsko dejanje, usmerjeno ne samo v slabitev vlade, temveč v slabitev pozicije Republike Slovenije, " je dejal Tanko. Izpostavil je stališče, da če namerava katerakoli stranka, ki ni v koaliciji, sprožiti kakršnekoli postopke v teh časih, potem bi morala poseči po sprožitvi postopka nezaupnice oziroma zamenjave na mestu predsednika vlade, "za kar imajo dovolj glasov" ali pa se lahko sprejmejo ustrezni dogovori, ki bi vodili do predčasnih volitev.

"SD so del tiste večine, ki lahko o tem odloča," je poudaril Tanko. Po njegovem mnenju je najverjetneje problem v tem, da se niso sposobni dogovoriti, zaradi česar vlagajo zahteve za interpelacijo, ki pomenijo "zavlačevanje negotovega stanja, kar za državo ne pomeni nič dobrega."

Interpelacija po besedah vodje poslanske skupine SDS torej ni akt, s katerim bi se naredilo nekaj dobrega za državo, temveč dodatna slabitev v teh kočljivih trenutkih, ko bi morali narediti vse, da izidemo iz te nezavidljive situacije.

"Ni pa v tem trenutku potrebno nobeno preštevanje, mi vemo, da koalicija nima večine, da ima 41 glasov, da jih bo imela v petek še manj, da je velika večina 54 glasov  na strani opozicije in da je s tem število glasov bistveno višje kot jih je imela ta koalicija kdajkoli," je poudaril Tanko in izrazil upanje, da imajo stranke s trenutno večino v Državnem zboru toliko modrosti, da bodo sposobne potegniti racionalno potezo, ki bi bila dobra za državo.

»Težava ni v Turku ampak v predsedniku vlade«

Poslanci Državljanske liste ne bodo prispevali podpisov k interpelaciji o delu ministra Turka, je po sestanku poslanske skupine pojasnil njen vodja Rihard Braniselj. O podpori interpelaciji danes niso razpravljali, pač pa bodo o tem odločali, če oz. ko bo na dnevnem redu seje DZ, je še napovedal.

Kot je opozoril Braniselj, za DL ni težava zgolj v ministru Turku, pač pa je »največji problem predsednik vlade«. Besedila interpelacije pa ni želel posebej komentirati.

PS bo interpelacijo podprla

Poslanska skupina PS podpisov k interpelaciji Žige Turka podpisov ne bo prispevala, jo bodo pa podprli. "Ne samo, da minister za izobraževanje, znanost kulturo in šport Žiga Turk ne opravlja svojega dela, temveč bi bilo bolje, da ga niti ne bi začel opravljati," je po seji poslanske skupine povedal vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer.

Ob tem pa je spomnil, da "bo začel teči 30-dnevni rok, v katerem se bo minister pripravljal na interpelacijo", zatem pa da bo pretekel še en mesec, preden bi o interpelaciji odločali na seji DZ. »To pomeni, da bomo o tem razpravljali v najboljšem primeru čez dva meseca,« ocenjuje vodja poslancev PS.

Po njegovih besedah so še prepričani, da je v tej politični situaciji primeren ukrep samo konstruktivna nezaupnica. Na vprašanja iskanja mandatarja za morebitno novo vlado Möderndorfer ni želel podrobno odgovarjati, je pa dejal, da se o vsem tem pogovarjajo in »pripravljajo«. Ko bo prišel čas, bodo o tem seznanili tudi javnost, je dodal.

SLS: Interpelacija ministra ni pravi korak k čimprejšnji razrešitvi vladne krize

SLS ne bo podprla interpelacije, ker meni, da interpelacija ni pravi korak k čimprejšnji razrešitvi vladne krize, je v izjavi za medije dejal poslanec SLS Roman Žveglič. V SLS zagovarjajo ali čimprejšnjo vložitev konstruktivne nezaupnice ali razpis predčasnih volitev.

Pri vložitvi interpelacije proti posameznemu ministru po Žvegličevih besedah zgleda, da je SD največji zagovornik tega, da predsednik vlade Janez Janša ostane še naprej predsednik vlade. "Če SD misli resno s čimprejšnjo razrešitvijo vladne krize, naj vloži interpelacijo proti celotni vladi in pri samem glasovanju je treba imeti tudi ime novega mandatarja. To bi bilo smiselno," poudarja Žveglič. SD pa po njegovem mnenju ob vložitvi interpelacije posameznega ministra govori, kot da si želi čimprejšnjih volitev, dela pa tako, kot da bi si želela, da ta vlada ostane do konca mandata.

SLS interpelacije ne bo podprl, DeSUS pa

SLS interpelacije ne bo podprla. V SLS se ne strinjajo z vsebino interpelacije. Napovedali so sicer, da bodo podprli vse poteze, ki bi vodile do predčasnih volitev, vendar interpelacija ministra po njihovem mnenju ne vodi do tega cilja.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je na današnji tiskovni konferenci potrdil, da bo interpelacijo podprla tudi stranka upokojencev.

V NSi se bodo do interpelacije opredelili, ko bo dejansko vložena.

Poskusni zajec za oceno podpore vladi

Predsednik SD Igor Lukšič je pred tednom dni ob napovedi interpelacije pojasnil, da so se za ta korak odločili, ker pod Turkovim ministrovanjem prihaja do razgrajevanja javnega šolstva, razgrajevanja pogojev za delo na področju visokega šolstva, razgrajevanja športa in zanemarjanja kulture.

Minister Turk se je na napovedano interpelacijo za zdaj odzval le na družbenem omrežju twitter, kjer je zapisal, da zdaj ne bo samo strelovod, pač pa »še poskusni zajec za oceno podpore vladi«. V SDS pa so napoved interpelacije ocenili kot »škodljivo igračkanje neodgovornih«.