Iz SD so doslej prihajali nekoliko različni signali glede podpore prvemu svežnju podjetij za prodajo. Načeloma pa so do tega zadržani. Lukšič je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da se bodo odločali med dvema prioritetama, in sicer, da ne bo šlo za razprodajajo premoženja, in med tem, da ne povzročajo destabilizacije Slovenije.

V igri je po njegovih besedah tudi možnost, da pri glasovanju ne bi bili proti, a tudi ne bi glasovali za. Glede neenotnih signalov iz SD glede tega pa je dejal: "Enotnost je vedno skupek nasprotij. In iz tega je treba razbrati, kaj je stališče stranke". A je obenem priznal, da bodo nazadnje glasovali poslanci.

Lukšič kritičen do »solistične akcije koalicijskih partnerjev v postopku priprave prvega seznama podjetij za prodajo«

"Če pa bomo zaslutili, in ni čisto brez indicev, da gre le za drugo ekipo, ki bi rada prišla do provizij, se bomo zoperstavili," je še zagotovil prvak SD.

Kritičen je bil do, kot je dejal, solistične akcije koalicijskih partnerjev v postopku priprave prvega seznama podjetij za prodajo. Zatrdil je, da so predlog že na sejo vlade uvrstili koalicijsko neusklajeno, prav tako pa da je bil neusklajen sklic seje odbora DZ za finance, na kateri bi o tem razpravljali. "A je na srečo prevladal razum in je bila seja prekinjena," je dodal Lukšič.

Spomnil je, da so od vlade Janeza Janše zahtevali, da naredi strategijo upravljanja državnega premoženja. A te za zdaj ni, je dejal in ocenil, da je bila klasifikacija Janševe vlade, ki jo je sedanja vlada zavrnila, bolj utemeljena od sedanjega predloga za prodajo podjetij.

Za SD »zelo majhna razlika med razprodajo in prodajo«

Po Lukšičevem mnenju obstaja upravičen strah, da bi lahko prišlo do razprodaje premoženja, zlasti glede na cene delnic teh podjetij. Po njegovih besedah obstaja za SD "zelo majhna razlika med razprodajo in prodajo".

Je pa dejal, da osebno v prodajnih postopkih ne bi prosil ne kupcev ne koalicijskih partnerjev. "Koalicijski partnerji namreč zelo prosijo nas, potem pa bodo še kupce," je bil oster prvak SD.

Ob privatizaciji poziva k dogovoru, saj se jim po njegovih besedah lahko zgodi, da ne bi bilo prave politične podpore. To morajo organizirati, je prepričan.

Kot pomembno je izpostavil, da se tudi pri privatizaciji izvaja medijski pritisk. "Imamo sodno prakso, ki kaže na to, da tistega, ki bo najden s prstom v marmeladi, utegne dočakati tudi pravična sodba," je pojasnil. Pozval je, naj "dajo roke stran" tisti, ki jim je pri privatizaciji prioriteta zaslužkarstvo.

Lukšič se je na novinarski konferenci dotaknil tudi priprave rebalansa proračuna. Ta je po njegovem mnenju "preveč ujet v logiko prejšnje vlade oziroma v logiko, ki jo zdaj kritizira celo Mednarodni denarni sklad".

Prvak SD poudarja, da stranka ni proti varčevanju, ampak proti temu, da je logika varčevanja edina. Ko se zadolžimo, lahko ta sredstva porabimo le za vračanje dolgov, lahko pa jih del namenimo za razvoj, je odgovoril na vprašanje, kje osebno vidi možnost črpanja sredstev.

V rebalansu proračuna po Lukšičevih ocenah manjka pogum za to, da bi bi sprejemali ukrepe za spodbujanje razvoja. Napovedal je nekaj posvetov na temo razvojnih ukrepov, prvi bo že v sredo. Vlada lahko po njegovem mnenju pripravo teh ukrepov naloži inštitutom in raziskovalnim centrom.