Poslanci Pozitivne Slovenije so zahtevali sklic izredne seje državnega zbora, na kateri bo danes predsednica vlade Alenka Bratušek poslance seznanila s protikriznimi ukrepi, ki jih je na zadnji seji sprejela vlada in jih v petek poslala v Bruselj, tam pa so po neuradnih informacijah že ocenili, da jih bo treba še zaostriti.

Poslanska skupina SDS je takoj protestirala proti temu, da bi se poslanci z ukrepi seznanjali šele zdaj, ko jih je vlada že sprejela in jih poslala v revizijo v Bruselj, na sobotnem kongresu stranke je to izpostavil tudi predsednik Janez Janša.

Dobičkonosna posoja denarja Sloveniji

»Nedavna nova visoka zadolžitev (države, op. p.) se je zgodila v popolnoma napačnem vrstnem redu. Najprej smo se zadolževali oziroma prodali obveznice, potem je vladna koalicija uskladila neki paket ukrepov in zdaj bo izredna seja, kjer bodo poslancem predstavili ta paket ukrepov, čeprav so ga že poslali v Bruselj. Pot bi morala biti obrnjena,« je prepričan Janša.

Če bi pred tem, ko smo se zadolževali, dodaja prvak SDS, odpravili blokade, ki so ostale (možnost, da se z referendumom blokira uveljavitev proračuna), in če bi omejili javno porabo ter zapisali zlato fiskalno pravilo v ustavo, bi plačali za 800 milijonov evrov obresti manj. »Ravno ta strošek, povzročen z nerazumnim vrstnim redom dejanj, bo dodatno ogrožal plače in pokojnine ter blaginjo v Sloveniji sploh,« napoveduje Janša in se ne čudi velikemu interesu zahodnih kapitalistov, da Sloveniji posojajo denar: »Predstavljajte si nekoga, ki ima tri milijarde in pol evrov ali dolarjev in razmišlja, kam bi jih vložil. Kje bo dobil večje profite, kot če jih posodi Sloveniji? Ob 3,5 milijarde evrov bo v desetih letih dobil še 1,8 milijarde obresti.«

Zadolženi dojenčki

Dodatnemu zadolževanju države nasprotuje tudi predsednik SLS Franc Bogovič, ki je na nedavnem praznovanju 25-letnice svoje stranke poudaril: »V SLS ne pristajamo na to, da oblast slovenski narod zadolžuje že prek vseh razumskih meja. Ali vemo, da je bila zadolžitev slovenskega dojenčka, rojenega leta 2008, štiri tisoč evrov, dojenček, rojen letos, pa je ob rojstvu dolžan že kar 11.000 evrov?!«

Vlada Alenke Bratušek se namerava s krizo in veliko proračunsko luknjo, ki so ji jo pustile prejšnje vlade (tudi Janševa), spopasti tudi z dvigom davkov ali uvedbo novih. Napoveduje dvig DDV, davek na nepremičnine, na sladke pijače in loterijske srečke, najverjetneje tudi krizni davek na vse prejemke... Toda Janša se s tem ne strinja: »Če ne ustvarimo dovolj za tekočo porabo, potem jo moramo znižati. Dvigovanje davkov je popolnoma napačna smer.« Predsednik SDS je zgrožen tudi nad izjavo prvaka SD Igorja Lukšiča, češ da smo v Sloveniji zadnjih osem let zniževali davke, zdaj je prišel čas za njihov dvig. »Ta izjava je ena najboljših ilustracij popolne ekonomske nekompetentnosti tranzicijske levice. Hkrati je takšna izjava tudi vojna napoved gospodarstvu in vsem, ki v Sloveniji živimo od lastnega dela,« Lukšiču odgovarja Janša.

Napajanje omrežij

Lukšičeva SD po drugi strani sodi med tiste politične stranke, ki so ogorčene nad odločitvijo svoje vlade, da bo skušala prodati petnajst podjetij, v katerih ima država lastniški delež.

V SDS pa se s prodajo strinjajo. »Privatizacija je edina rešitev,« meni poslanec Andrej Vizjak in nadaljuje: »Štiri leta sem bil gospodarski minister (od 2004 do 2008, op. p.), zato lahko zatrdim, da je v Sloveniji precej državnih podjetij, od koder sredstva odtekajo v različna omrežja, tudi medijem. Tako se kupuje marsikaj v tej državi. Ta podjetja so Telekom, Petrol, skoraj vsa energetika in tudi banke.«