Drevo je pred dnevi poškodovalo ogrado risov, a sta v njej ostala vse do danes ponoči, ko sta jo zapustila. Iz živalskega vrta sicer sporočajo, da risa nista nevarna ljudem, jo je pa slabše odnesel gams, ki sta ga ulovila in napadla, pa čeprav sta imela v ogradi na voljo dovolj hrane. Risa bodo skušali čimprej uloviti.

Gre za mlajšega samca in samico. Samica je letnik 2009 in je v ljubljanski živalski vrt prišla iz živalskega vrta Chemnitz v Nemčiji, samec je letnik 2007 in je v Ljubljano prišel iz Szeged ZOO-ja na Madžarskem. Pripadata karpatski podvrsti risov, katera je bila ponovno naseljena tudi v Sloveniji leta 1973.

Ris je bil pri nas v 19. stoletju iztrebljen zaradi pretiranega lova. V Kočevskem Rogu pa so leta 1973 izpustili na prostost tri samce in tri samice, ki izvirajo iz Slovaške. Naselitev je bila uspešna, razširil se je do Alp. V velikem delu Evrope je ris iztrebljen. V zadnjih letih populacija risov v Sloveniji ponovno upada. Risa je v naravi težko opaziti. Kadar zasliši, da se mu bližajo ljudje, se neslišno umakne, so sporočili iz živalskega vrta Ljubljana.

(Foto: ZOO Ljubljana)

V živalskem vrtu se še vedno soočajo z nevarnostjo padajočih dreves, ki jim jih še ni uspelo sanirati, poleg tega pa imajo sedaj še težave z dostavo hrane za živali. Ker je za promet zaprt del Večne ceste, je dobavitelj hrano dostavil v bližino, nato pa so jo morali sami prepeljati v živalski vrt. Čakajo še na dostavo nove zaloge sena, briketov, rib za morske leve, sadja ter zelenjave.

V živalskem vrtu so pod težo žledu klonili tudi mogočni borovci. (Foto: Barbara Dolinar / ZOO Ljubljana)

Poškodovana je bila tudi ograda za kozoroge. (Foto: Barbara Mihelič / ZOO Ljubljana)

Opustošenje v živalskem vrtu (Foto: Barbara Mihelič / ZOO Ljubljana)

Jutranji obhod do živali. (Foto: Blanka Dolinar / ZOO)

Lažni alarm – ris ni bil viden izven Živalskega vrta

Iz ZOO Ljubljana še sporočajo, da so jih ob 14.00 uri s strani policije obvestili, da naj bi občani videli enega risa približno 3 kilometre zračne razdalje severozahodno od ZOO-ja.

Zaposleni so na podlagi sledi v snegu ugotovili, da je občan videl domačo mačko in ne risa. Ob tem svetujejo, da pred klicem dobro preverite, ali gre res za risa. V pomoč naj vam bo spodnja slika.

Foto: Lovske zveze Slovenije