Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je v predlogu zakona o delovnih razmerjih (ZDR) predstavnikom delojemalcev in delodajalcev na današnjem nekoliko daljšem srečanju predstavilo nekaj novih kompromisnih rešitev.

Te se med drugim tičejo predvidene uvedbe odpravnin tudi za zaposlene za določen čas, ki naj bi za zaposlitev do enega leta predstavljale pavšalen znesek v višini petine osnove, pri čemer osnova predstavlja povprečno plačo v zadnjih treh mesecih, nato pa glede na trajanje delovnega razmerja proporcionalno naraščale.

Izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko je po današnjih pogajanjih pojasnil, da ministrstvo zdaj širi krog zaposlenih za določen čas, ki do odpravnine ne bodo upravičeni. V primeru sezonskih del se mu to ne zdi pravilna odločitev.

Delodajalci medtem uvedbi tovrstnih odpravnin v celoti nasprotujejo. Če nekoga zaposliš za dva, tri mesece, mu bo treba na koncu dati 155 evrov odpravnine, kar podraži delavca, je opozoril pogajalec Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Alojz Selišnik. »Na koncu bo prišlo do vprašanja kalkulacije, ali se ti splača vzeti posel ali ne. Če bo odgovor ne, bo delavec, ki bi ga sicer zaposlil, ostal nezaposlen,« je prepričan.

Danes obravnavani kompromisni predlogi se nanašajo tudi na varstvo starejših. Kot je povedal generalni sekretar Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Jakob Počivavšek, je vladna stran predlagala, da starejši, ki bi jih delodajalci zaposlili po izpolnitvi pogoja za uživanje varstva pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, to je 58 let, do te pravice ne bi bili upravičeni.

Sindikati po Počivavškovih besedah v luči večjih možnosti zaposlovanja starejših to vprašanje povezujejo z odpravnino ob upokojitvi. Ministrstvo je predvidelo, da bo ta pripadala tistim, ki bodo pri delodajalcu 10 let, delojemalci pa zahtevajo, da se to mejo zniža na pet let.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je na drugi strani ocenil, da so rešitve na tem področju dobre in da omogočajo zaposlovanje starejših. Rahljanje omejevanja dostopnosti do odpravnine ob upokojitvi pa bi po njegovih besedah pomenilo, da se račun delodajalcem ne bi izšel in da preprosto ne bodo zaposlovali starejših.

Poslanci bodo predlagane spremembe delovne zakonodaje obravnavali prihodnjo sredo. Dopolnila k predlogu ZDR in predlogu novele zakona o urejanju trga dela, ki bodo na odboru, je mogoče vlagati le še do četrtka. Po obravnavi na matičnem delovnem telesu bo mogoče dopolnjevati le še amandmaje, ne pa tudi členov, na katere dopolnila ne bodo vložena.