Le dan po nastopu funkcije načelnika upravne enote (UE) Grosuplje je bil nekdanji generalni sekretar vlade Božo Predalič s tega mesta tudi že razrešen. V SDS odločitev ministra za notranje zadeve in javno upravo Gregorja Viranta ocenjujejo kot politično motivirano in celo kot lustracijo drugače mislečih. Na ministrstvu pa poudarjajo, da je mogoče načelnika UE po zakonu o javnih uslužbencih razrešiti v letu dni po nastopu mandata ministra oziroma po imenovanju uradnika na položaj.

Okoliščine imenovanja vzbujajo dvome

Očitno pa je Virant tudi prepričan, da Predalič ne bi pripomogel k bolj prijazni grosupeljski UE. »Minister je ocenil, da je za zagotovitev profesionalnega, politično nevtralnega, prijaznega in učinkovitega delovanja UE Grosuplje primerno ponoviti postopek izbire načelnika,« so navedli na Virantovem ministrstvu. Kot razloge za takšno odločitev pa so dodali še okoliščine Predaličevega imenovanja, ki da zbujajo dvome: imenovan je bil več kot tri mesece pred iztekom mandata prejšnje načelnice in tik pred prenehanjem mandata Janševe vlade, roki za prijavo so bili skrajšani, natečajna komisija pa je bila imenovana neobičajno naglo.

Nasprotno je Zvone Černač, ki je ministrstvo za javno upravo po odhodu Senka Pličaniča vodil le 50 dni, prepričan, da je Virant Predaliča razrešil izključno iz osebne maščevalnosti. Černač, ki je od svojega predhodnika podedoval nekaj razpisov za načelnike UE, je sicer izpeljal kar osem imenovanj. »Kot sem bil obveščen, je dal Virant po mojem odhodu pregledati vse te postopke in glede grosupeljske UE ni bilo ugotovljenih nobenih pomanjkljivosti,« pojasnjuje Černač. Virant je torej po prepričanju poslanca SDS za politični obračun grobo zlorabil zakonsko določilo, ki ga je sicer sprejela prva Janševa vlada, saj »v nekaj urah ni mogel ugotoviti, da Predalič ne bi izpolnjeval ministrovih pričakovanj«.

Predalič ima nekaj ponosa

Ob tem velja dodati, da je Virant Predaliču ponudil položaj podsekretarja na njegovem ministrstvu, a ga ta ne namerava sprejeti. »To, da bi lahko Virant z menoj kot uslužbencem ministrstva kakovostno sodeloval, ne more pa sodelovati z menoj kot z načelnikom UE, ocenjujem kot nespodobno ponudbo in sprenevedanje. Službe ne bom sprejel tudi zato, ker imam nekaj ponosa,« je še povedal vidni član SDS.

Poleg Predaliča je Janševa vlada že po tem, ko je opravljala zgolj tekoče posle, za načelnika UE imenovala tudi brata poslanca SDS Marijana Pojbiča, Franca Pojbiča (njegovo imenovanje je Virant zaradi kršitve postopka že razveljavil, saj so ugotovili, da sta pravočasno prispeli še dve drugi vlogi za načelnika UE Ribnica, ki pa nista bili upoštevani), pa takratno Černačevo desno roko na ministrstvu Mojco Kucler Dolinar, ki bo z oktobrom zasedla mesto načelnice ljubljanske UE. A po Černačevem mnenju ne za dolgo. »Ker se očitno pojavlja na napačnih proslavah in slovesnostih, bo na podoben način razrešena tudi ona,« napoveduje poslanec največje opozicijske stranke, ki pa konkretnejših razlogov za svoja domnevanja – razen lustracije drugače mislečih – ni navedel. Prav tako tudi ne slovesnosti, ki bi bile lahko za Viranta sporne.

Spomnimo, da se je vidna članica NSi med drugim na zadnjo junijsko nedeljo pred Kapelo mučencev v Šentjoštu, pred katero je bila postavljena tudi domobranska straža, udeležila slovesnosti v spomin domačinom, ki so bili žrtve vojnega in povojnega nasilja, in 70. obletnici birmovanja škofa Gregorija Rožmana v tem kraju. Po naših informacijah se Virant glede tega, kaj bo storil z imenovanjem Kucler-Dolinarjeve, še ni odločil.