"Razmere v slovenskih zaporih so v kritični fazi, ko je nujno takojšnje ukrepanje, ker obstoječe stanje lahko postane kaj kmalu neobvladljivo," je še povedal Verk.

Kot je dodal, je zaradi narave dela večina pravosodnih policistov tudi trajno prikrajšanih za normalno socialno življenje. Posledice stresnega dela in prekomernih psihofizičnih naporov ter porušenega bioritma ugotavljajo tudi zdravniki.

"Glavni problem je, da smo v lanskem letu opravili približno 80.000 nadur, za kar bi lahko za poln delovni čas zaposlili najmanj 50 pravosodnih policistov," je poudaril Verk. Zaradi odhoda vsaj 20 pravosodnih policistov in upokojitve nekaterih, v sindikatu pričakujejo, da jih bo v letu 2013 primanjkovalo najmanj 70.

Konferenca omenjenega sindikata je na seji 1. oktobra lani sprejela tudi sklep, da zaradi objektivne odgovornosti javno pozove k odstopu generalnega direktorja Uprave RS za izvrševanje javnih sankcij Dušana Valentinčiča. Kot je pojasnil Verk, "sindikat, ki zastopa delovno pravne in materialne interese celotne strukture zaposlenih v slovenskem zaporskem sistemu, že leta ugotavlja neustrezno organizacijo Generalnega urada Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij".

V sindikatu so tudi prepričani, da mora ministrstvo za pravosodje in javno upravo v sodelovanje z ministrom za finance dosledneje pregledati neučinkovito in negospodarno poslovanje javnih gospodarskih zavodov, tiste, ki ne dajejo rezultatov, pa "enostavno ukiniti".

Kot je še dodal Verk, je situacija v zaporih relativno stabilna zgolj zaradi "požrtvovalnosti pravosodnih policistov, tretmanskih delavcev, delovnih inštruktorjev in drugih, ki storijo vse, da ne bi prišlo do kršitve pravic zaprtih oseb".